شرکت زاگرس دارو

فعال در زمینه کشت و فرآوری گیاهان دارویی و در آینده ایی نزدیک تولید داروهای گیاهی

نحوه واگذاري زمين‌هاي ملي به كشاورزان با اقساط 20 ساله
وي در پاسخ به اينكه زمين‌هاي قبلي كه در قالب طرح‌ واگذار شده بود تا چه اندازه با موفقيت همراه بود، افزود: مركز پژوهش‌هاي مجلس ارزيابي دقيقي در مورد موفق يا عدم موفقيت احتمالي را بررسي مي كند كه نتايج آن اعلام خواهد شد.

فارس: مديركل اداره منابع طبيعي استان تهران گفت: واگذاري زمين‌ها با اقساط 20 ساله به كشاورزان استفاده از تمام ظرفيت‌هاي مستعد بخش كشاورزي را ميسر كرده و علاوه بر ايجاد ارزش افزوده‌ به اشتغالزايي در كشور نيز كمك مي‌كند.

علي اصغر منصور خاكي در مورد تصميم دولت براي فروش زمين‌هاي ملي و موات به كشاورزان با اقساط 20 ساله گفت: اراضي مستعد براي طرح‌هاي كشاورزي بايد در قالب تصميمات گروه كارشناسي منابع طبيعي تصويب شده و به اجرا برسد.

مدير اداره كل منابع طبيعي استان تهران افزود: اين طرح به اين دليل كه از تمام ظرفيت‌هاي مستعد بخش كشاورزي استفاده مناسب مي‌شود مي‌تواند علاوه بر ارزش افزوده‌اي كه ايجاد مي‌كند به اشتغالزايي در كشور نيز كمك كند.

خاكي گفت: زمينهاي واگذاري مربوط به طرح‌هاي صنعتي بايد به تصويب وزارت صنايع و معادن و طرح‌هاي مربوط به كشاورزي به تاييد وزارت جهاد كشاورزي و طرح‌هاي گردشگري به تاييد سازمان ميراث فرهنگي برسد.

وي در پاسخ به اينكه واگذاري‌ زمين قبلا نيز بود واگذاري جديد چه تفاوتي دارد، گفت: در واگذاري‌هاي قبلي احتمالا همه جوانب لازم براي طرح رعايت نمي‌شد اما در واگذاري‌هاي جديد فرصت مناسبي است كه يك طرح از همه جهات بويژه تامين منابع آب كافي، زيست محيطي و غيره بررسي شود.

خاكي گفت: "هيئت نظارت بر طرح‌هاي واگذاري " تشكيل شده و به اين گونه طرح‌ها نظارت مي‌كند به طوري كه اگر طرحي پيشرفت نداشته باشد اسناد ابطال شده و از ادامه اجراي طرح جلوگيري مي‌شود و اگر طرحي نيمه تمام باشد فرصت تكميل داده مي‌شود.

وي در پاسخ به اينكه زمين‌هاي قبلي كه در قالب طرح‌ واگذار شده بود تا چه اندازه با موفقيت همراه بود، افزود: مركز پژوهش‌هاي مجلس ارزيابي دقيقي در مورد موفق يا عدم موفقيت احتمالي را بررسي مي كند كه نتايج آن اعلام خواهد شد.

مدير اداره كل منابع طبيعي استان تهران تصريح كرد: سازمان جنگل‌ها مسوليت واگذاري زمين‌هاي موات و ملي را عهده‌دار است.

بر اساس بند 14 قانون بودجه سال 89 كل كشور، به وزارت جهادكشاورزي اجازه داده مي‌شود زمين‌هاي ملي و موات متعلق به ‌دولت را كه در اجراء مواد (31) و (32) لايحه قانوني احياء اراضي مصوب شوراي انقلاب اسلامي واگذار شده يا مي‌شود در سال 1389 به قيمت كارشناسي در محل، با اقساط حداكثر بيست ساله به كشاورزان و ساكنان روستاهايي كه اين اراضي در محدوده آن روستا واقع شده است با تعيين الگوي كشت واگذار كند.

وزير جهاد كشاورزي دستورالعمل آئين‌نامه اجرايي بند 14 قانون بودجه 1389 كل كشور را در 9 بند به روساي سازمان جهاد كشاورزي استانها ابلاغ كرد.

منبع : http://zitoonedalahoo.blogfa.com/

 

نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم آذر 1390ساعت 16:38 توسط مهدی ندری|

غيبي از پرداخت تسهيلات 30 ميليون ريالي براي توسعه كشت گياهان دارويي خبر داد و گفت: صادرات گياهان دارويي ايران 47 ميليون دلار است."بهروز غيبي" مديركل دفتر سبزي، صيفي و گياهان دارويي وزارت جهاد كشاورزي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي برنا، درباره ميزان سطح كشت گياهان دارويي در كشور، اظهار داشت: سطح زير كشت گياهان دارويي در كشور در حال حاضر 40 هزار و 49 هكتار است كه به دليل نداشتن صرفه اقتصادي فقط در فضاي آزاد كشت مي شود.وي با بيان اينكه استان هاي كرمان، سيستان و بلوچستان، خراسان جنوبي و رضوي قطب گياهان دارويي كشور هستند، افزود: سالانه در كشور 65 هزار و 876 تن گياهان دارويي توليد مي شود.مديركل دفتر سبزي، صيفي و گياهان دارويي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به ارزش 123 ميليارد دلاري صادارات گياهان دارويي در دنيا، بيان داشت: سهم صادرات كشور بسيار محدود و به ميزان 15 هزار تن و با ارزش 47 ميليون دلار است.غيبي اظهار داشت: براي توسعه كشت گياهان دارويي براي هر هكتار مبلغ 30 ميليون ريال تسهيلات ارزان قيمت در نظر گرفته شده اشت كه اعتبارات آن ابلاغ شود به متقاضيان پرداخت خواهد شد.
منبع : http://zitoonedalahoo.blogfa.com/

 

نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم آذر 1390ساعت 16:37 توسط مهدی ندری|

 

 بانك مركزي اجراي مفاد ماده 10 قانون "افزايش بهره ‌وري بخش كشاورزي و منابع طبيعي" را بخشنامه كرد كه براساس آن، بانكها موظف شدند اراضي كشاورزان را به‌عنوان وثيقه تسهيلات بپذيرند.به گزارش خبرگزاري مهر،  بانك مركزي در بخشنامه اي به كليه بانك هاي دولتي، غيردولتي، شركت دولتي پست بانك و موسسه اعتباري توسعه اعلام كرد: با توجه به تصويب" قانون افزايش بهره‌وري بخش كشاورزي و منابع طبيعي» مورخ 23/4/1389 مجلس شوراي اسلامي، نسبت به اجراي مفاد ماده 10 قانون ياد شده بشرح زير اقدام كنند:

"ماده 10- بانك‌ها و مؤسسات مالي و اعتباري مكلفند در اعطاء تسهيلات بانكي به طرح‌هاي كشاورزي و منابع طبيعي، اسناد مشاعي مالكين و نسق‌هاي زراعي زارعين و اشخاص را به نسبت سهم مشاع از قيمت روز كل مشاع ارزيابي و قراردادهاي اجاره و يا بهره‌برداري و يا حق انتفاع از اراضي ملي و دولتي و سند مالكيت اعياني احداثي را به عنوان وثيقه و تضمين براي اعطاء تسهيلات بپذيرند. دفاتر اسناد رسمي موظفند بنا به درخواست بانك‌ها و مؤسسات مذكور نسبت به تنظيم سند رهن بر اين اساس اقدام نمايند. دولت مكلف است از طريق تشويق بيمه سرمايه‌گذاري و ساير ابزارهاي بيمه‌اي، تحقق اين امر را تضمين نمايد."
منبع : http://zitoonedalahoo.blogfa.com

نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم آذر 1390ساعت 16:36 توسط مهدی ندری|

 

    گفتگو با دكتر محسن بیگدلی : وزارت جهادكشاورزی در قالب «طرح طوبی» با واگذاری زمین و نیز در اختیار گذاردن تسهیلات بانكی با بهره كم، تولید كنندگ   

اشاره :
براساس یك توافق زیست محیطی جهانی، از سال 2000 استفاده از اسانسها و رنگهای شیمیایی در تهیه مواد آرایشی و غذایی متوقف شده است،با توجه به این كه انسان بدون طعم و رنگ نمی تواند زندگی كند و این محدودیتها بدون جایگزینی زندگی را دچار اختلال می كند، عده ای ممكن است به استفاده از كالاهای تقلبی روی بیاورند.
دكتر محسن بیگدلی عضو هیئت علمی سازمان تحقیقات و آموزش كشاورزی بر این عقیده است كه برای حفظ سلامت جامعه و جلوگیری از سوء استفاده سودجویان، توجه نهادهای مربوط باید بیش از پیش به سمت طب سنتی و مصرف گیاهان دارویی معطوف شود. همچنین او اولین قدم را برای از بین بردن مشكلات موجود در این راه، توجیه پزشكان می داند.
آنچه در ادامه می آید گفت و گوی ما با دكتر بیگدلی در زمینه اهمیت مصرف گیاهان دارویی است.

مراتع و زمینهای كشورمان تا چه اندازه برای كشت این گیاهان ظرفیت دارد؟
با توجه به این كه كشت انبوه گیاهان دارویی در كشورهای مختلف آغاز شده است برای رقابت حداقل 200 تن اسانس باید در كشور كشت شود و برای انجام این كار لازم است كه سه میلیون هكتار زمین از مراتع و منابع طبیعی زیركشت برود. همچنین فعالیت مستمر مراكز درمانی و دانشكده های داروسازی بسیار اهمیت دارد و چون كشور ما از لحاظ اقلیمی دارای ظرفیتهای بالایی است، می توانیم بازارهای جهانی را در اختیار بگیریم.
اكنون گیاهان دارویی كشور از چه طریقی تامین می شود؟
كشورهایی مانند هند، پاكستان و افغانستان در شمار مهمترین صادركنندگان گیاهان دارویی به كشورمان قرار گرفته اند و این باعث تاسف است كه كشوری مثل ایران با سابقه درخشان و قدیمی در زمینه طب سنتی و گیاهان دارویی، امروز به عنوان واردكننده مطرح شود.
بر طبق آخرین آمار تولید گیاهان دارویی در كشور چقدر است؟
براساس آمار سال 1379 سطح زیركشت گیاهان دارویی با احتساب زیره 62 هزار هكتار و مقدار تولید در همین سال 42 هزار تن بوده است. آمارهای جدید نیز به طور تقریبی همین مقدار را نشان می دهد. البته بیشترین میزان تولید و صادرات گیاهان دارویی مربوط به زیره و زعفران است كه به عنوان طعم دهنده و گاهی اوقات برای مصارف دارویی به كار می روند.
حمایتهای صورت گرفته تا چه اندازه در افزایش تولید این گیاهان موثر بوده است؟
وزارت جهادكشاورزی در یكی دو سال اخیر حمایتهایی از تولیدكنندگان این محصولات صورت داده است كه در قالب «طرح طوبی» با واگذاری زمین و نیز در اختیار گذاردن تسهیلات بانكی با بهره كم، تا حدودی توجه به سمت كشت گیاهان دارویی را افزایش داده است. اما آنچه بیش از هر چیر در این زمینه اهمیت دارد آماده سازی بعد از كشت است و اگر به این مسئله توجه نشود كشاورزانی كه به كشت گیاهان دارویی روی آورده اند با مشكل مواجه می شوند و كشت این گونه گیاهان را رها می كنند.
آماده سازی چه مراحلی را دربر می گیرد و تا چه اندازه اهمیت دارد؟
تمامی محصولات كشاورزی بعد از برداشت به انبارداری، نگهداری، خشك كردن و احتمالا تبدیل به موادی كه پایداری بیشتری دارند نیازمند هستند. البته این صنایع وابسته باید برای هر محصولی وجود داشته باشد، اما در مورد گیاهان دارویی اهمیت این مسئله دو چندان است.
نمی توان گیاهی را برداشت كرد و بعد از یك سال بدون در نظر گرفتن وضعیت خاص و ویژگیهای فنی آن گیاه به صادرات یا مصرف داخلی آن مبادرت ورزید. مسائلی مانند تكنولوژی خشك كردن، اسانس گیری و عصاره گیری در مورد گیاهان دارویی باید مورد توجه قرار گیرد. افزایش دانش فنی و استفاده از كارشناسان و متخصصان در این زمینه نیز می تواند تولید این گیاهان را افزایش دهد.
نقش نیروهای متخصص در پیشبرد این صنعت چیست؟
در زمینه آموزش و تربیت نیروهای متخصص، وزارت جهادكشاورزی به نحو شایسته ای عمل كرده است اما از آن جا كه این نیروها ابزار كار و امكانات لازم را برای كشت، برداشت و آماده سازی در اختیار ندارند، از این جهت در آینده با مشكلاتی مواجه خواهند شد. از سوی دیگر بازارهای هدف نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر تولیدات بدون توجه به این بازارها صورت گیرد، در مواردی به كشت نامناسب می انجامد. در نتیجه نیازسنجی و شناسایی بازارهای هدف داخلی و خارجی از مسائلی است كه باید به آن توجه شود و در این زمینه نیز تربیت نیروهای متخصص اهمیت بسیاری دارد.
چه نهادهایی در زمینه گیاهان دارویی بیشتر فعالیت می كنند؟
در تولید و صادرات گیاهان دارویی نهادهای مختلفی فعالند.مثلا برای انجام امور بازاریابی، وزارت بازرگانی مسئول است كه با توجه به نیاز بازارهای جهانی اطلاعات لازم را در اختیار وزارت جهادكشاورزی بگذارد. وزارت صنایع نیز بعد از برداشت محصول در زمینه آماده سازی و تبدیل محصولات نقش اساسی ایفا می كند همچنین وزارت بهداشت برای تبدیل این گیاهان به دارو و فرهنگ سازی برای استفاده از این تولیدات فعالیت می كند.
افزایش چرای دامها در مراتع چه مشكلاتی در رویش گیاهان خودرو ایجاد می كند؟
اگر استانی مانند تهران را در نظر بگیریم؛ می بینیم كه افزایش چرای دام در مراتع و دشتهای اطراف شهر باعث از بین رفتن گیاهانی می شود كه به صورت طبیعی در این مناطق می رویند و بیشتر آنها خاصیت دارویی دارند و این چرای بی رویه معمولا موجب تخریب خاك می شود.
حال اگر به جای چرای دام در این مناطق به كشت گیاهان دارویی بپردازیم، هم از نظر اقتصادی به صرفه تر است و هم از تخریب خاك جلوگیری می شود. پس لازم است كه با عملیات زراعی، نگهداری و حفاظت این گیاهان را تقویت كنیم.
استان تهران را به عنوان نمونه مثال زدید. از نظر ارزش گیاهی این استان تا چه اندازه حائز اهمیت است؟
استان تهران از دو بعد اهمیت دارد. یك بعد آن عرصه های طبیعی است، مثلا در دامنه جنوبی البرز گونه های مختلف آویشن، كما (فئولا) و (سالویا) مریم گلی كه از نظر دارویی شناخته شده و ارزشمند است وجود دارد كه ارزش اقتصادی آنها كمتر از چرای دام نیست. همچنین به دلیل بازار مطلوب تهران از نظر مصرف گیاهان دارویی توجه به این منطقه افزایش می یابد.
مسئله دیگر فضای سبز استان تهران است. شهرداریهای جنوب تهران به كشت گونه های اكالیپتوس روی آورده اند ولی چون با گونه های دارویی و اقتصادی این گیاه آشنا نیستند، فقط به جنبه سرسبزی آن توجه می كنند؛ در حالی كه در بسیاری از كشورها این گیاه را به عنوان دارو كشت می كنند و در كنار آن از ظاهر زیبایش نیز بهره می گیرند.
كدام یك از استانهای كشور برای بهره برداری گیاهان دارویی مناسب تر است؟
استانهای آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و همدان و ایلام و همچنین استان فارس كه با گیاهانی مانند شیرین بیان و باریجه از قدیم اهمیت داشته است، استانهایی هستند كه از نظر رویش گیاهان دارویی به صورت طبیعی و خودرو اهمیت دارند. اما از نظر زراعی استانهای خراسان، فارس و تهران حائز اهمیت هستند و بخصوص در دیم زارها به علت كم توقع بودن این گیاهان، امكان كشت و بهره برداری از آنها وجود دارد.
از نظر فرهنگی استفاده از گیاهان دارویی در كشورمان در چه سطحی قرار دارد؟
در دهه های اخیر در مورد استفاده از گیاهان دارویی اقدامات ضدفرهنگی بسیاری انجام شده كه دلیل آن افزایش بی قاعده عطاریهاست. در گذشته تعداد عطاریها و كسانی كه گیاهان دارویی را توزیع و طبابت سنتی می كردند كم بود. این افراد معمولا سرشناس بودند و از كاربرد و نتیجه گیاهان اطمینان داشتند، ولی در سالهای اخیر تعداد آنها افزایش یافته و تشكلی متولی نظارت صنفی و علمی بر آنها نشده است. در نتیجه پزشكان مردم را از مراجعه به این اماكن منع كرده اند و حركتی ضدفرهنگی در این زمینه آغاز شده است.
برای از بین بردن آثار منفی این حركت چه كارهایی انجام شده است؟
در چند ساله اخیر انجمنهایی در زمینه فرهنگ سازی برای استفاده از گیاهان دارویی و افزایش كاربرد طب سنتی آغاز به كار كرده اند و با استفاده از نیروهای متخصص به ترویج این امر پرداخته اند.
پزشكان تا چه اندازه از مصرف این داروها استقبال می كنند؟
اكنون در حدود 106 قلم داروی گیاهی تولید و به داروخانه ها عرضه شده است. اما مشكل اساسی در مصرف این گیاهان عدم تجویز توسط پزشكان است. همچنین به این دلیل كه این گیاهان تحت تعرفه درمانی قرار نمی گیرند، بیماران تمایلی به استفاده از آنها ندارند.
اگر پزشكان به درستی توجیه شوند و برای بیماران نیز آثار مطلوب استفاده از این گیاهان را توضیح دهند، فرهنگ كاربرد آن افزایش می یابد.
كدام یك از كشورها در زمینه گیاهان دارویی پیشرو هستند؟
كشورهای پیشرو دو دسته هستند: برخی از آنها به علل فرهنگی و برخی دیگر به دلیل مشكلات اقتصادی به استفاده از این گیاهان روی آورده اند. مثلا در هند، پاكستان، چین و بخشهایی از كشور خودمان به دلیل كم هزینه بودن كاربرد این گیاهان و پاسخگو بودن به نیاز مصرف كنندگان، افراد به استعمال آنها گرایش پیدا كرده اند. از طرفی كشورهای صنعتی مانند آلمان، سوئد و كانادا از نظر علمی به این نتیجه رسیده اند كه استفاده از طب گیاهی دارای خواص بیشتر و مضرات كمتری است. بر طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی رشد مصرف گیاهان دارویی در كشورهای صنعتی در مقابل گیاهان سنتی 15 به سه است. اما در كشور ما این رشد برعكس است و باید تلاش كنیم این نسبت را كاهش دهیم.
تا چه حد از دستاوردهای جوامع پیشرو در این زمینه استفاده می كنید و ارتباط نهادهای مربوط با این كشورها به چه شكلی است؟
در سیستم دولتی تا به حال ارتباطات وسیعی صورت نگرفته است و تماسها بیشتر از راه استفاده از مقالات یا شركت در سمینارها بوده است. همچنین به استثنای سازمان بهداشت جهانی كه توصیه هایی در زمینه كاربرد داروهای طبیعی كرده است، اكثر شركتها ما را به شناخت گیاهان بومی كشورمان تشویق می كنند، اما كمتر اطلاعات خود را در اختیار ما قرار می دهند. در این میان N.G.O ها در مبادله اطلاعات فعالتر عمل می كنند.
شناسایی گیاهان دارویی در چه مراحلی انجام می شود؟
ابتدا گیاهانی كه معطر هستند یا به صورت بومی استفاده می شوند توسط گیاه شناس شناسایی می شوند. پس از آن كارهای كتابخانه ای درباره این گیاهان انجام می شود تا مشخص شود در این جنس چه گونه هایی و با چه خواص دارویی وجود دارد. سپس گیاه جمع آوری و آنالیز شیمیایی می شود تا درصد تركیب دارویی آن مشخص شود. در مرحله بعد كارهای آزمایشگاهی برای بررسی این تركیبات بر روی باكتریهایی كه عامل بیماری هستند انجام می شود تا مشخص شود چه میزان اثر ضدباكتری از خود نشان می دهند. بعد از آن اثر گیاه بر روی دامها یا حیوانات آزمایشگاهی بررسی می شود و دست آخر پس از گذراندن این مراحل، گیاه آماده معرفی به بازار و استفاده در تولید داروها می باشد .

 

 

منبع : http://www.agri-eng.com/

 

نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم آذر 1390ساعت 16:34 توسط مهدی ندری|

113تن زعفران به ارزش 50 میلیون و 76 هزار دلار در 8 ماهه امسال به خارج از كشور صادر شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزن 4/14 درصد افزایش و ازحیث ارزش 3/8 درصد كاهش نشان می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی گمرك ایران، بیشترین زعفران صادراتی كشور در این مدت به مقصد كشورهای امارات متحده‌عربی، اسپانیا، عربستان، هند و ایتالیا ارسال شد.

در این مدت 26 میلیون و 250 هزار دلار زعفران به امارات متحده‌عربی، 9 میلیون و 265 هزار دلار به اسپانیا، سه میلیون دلار به عربستان، 2 میلیون و 210 هزار دلار به هند و یك میلیون و 336 هزار دلار به ایتالیا صادر شد.

صادرات گیاهان صنعتی و دارویی نیز در این مدت با احتساب زعفران به 66 میلیون و 465 هزار دلار رسید كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 7/8 درصد كاهش داشته است.

گیاهان صنعتی و دارویی شامل تخم گشنیز، خاكشیر، زیره، صمغ‌ها، ریشه شیرین‌بیان، كتیرا، حنا، سدر، توتون و تنباكو، پنبه و لینتر است.

بیشترین صادرات این محصولات بدون در نظر گرفتن زعفران به ترتیب به مقصد كشورهای ایتالیا، تایوان، آلمان، فرانسه و پاكستان ارسال شد.

مجموع صادرات گیاهان صنعتی و دارویی به این كشور در هشت ماهه امسال 424 هزار و 775 دلار بوده است. در مدت یاد شده 151 هزار و 750 دلار گیاهان صنعتی و دارویی به ایتالیا، ‌82 هزار و 700 دلار به تایوان، 79 هزار و 611 دلار به آلمان، 56 هزار و 201 دلار به فرانسه و 54 هزار و 513 دلار به پاكستان صادر شد.

طی هشت ماهه امسال به جز صادرات تخم گشنیز، حنا و سدر، لینتر و سایر گیاهان دارویی تمامی اقلام زیرمجموعه گیاهان صنعتی و دارویی با كاهش روبه‌رو بودند
نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم آذر 1390ساعت 16:32 توسط مهدی ندری|

خبرگزاري فارس: مدير كل گل و گياهان زينتي وزارت جهاد كشاورزي از كاشت گل و گياهان دارويي در 5 هزار هكتار در اراضي شيب‌دار در سال جاري خبر داد.

مير بهروز غيبي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، در مورد برنامه كشت گياهان دارويي در سال جاري افزود: طبق برنامه سال جاري گل و گياهان دارويي در 5 هزار هكتار اراضي شيب‌دار و كم بازده كاشته مي‌شود.
مديركل دفتر گل و گياهان زينتي و قارچهاي خوراكي وزارت جهاد كشاورزي اعتبار مورد نياز براي اجراي طرح كاشت گياهان دارويي در سال جاري را 232 ميليارد و 650 ميليون ريال پيش بيني كرد و گفت: اين اعتبار هنوز تصويب نشده و اميدواريم هر چه زودتر در معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري تصويب شود.
غيبي در مورد نوع گياهان دارويي افزود: گياهاني مانند گل محمدي، زيره سبز، آويشن، رزماري، زوفا، اسطوخودوس، آنغوزه، وشا، كرفس وحشي و باريجه در اين زمين‌ها به عنوان گياهان دارويي كاشته مي‌شود.
وي افزود: اين طرح با همكاري وزارت جهاد كشاورزي ، سازمان جنگل‌ها و مراتع، وزارت بهداشت و درمان، سازمان جهاد دانشگاهي اجرا مي‌شود كه گياهان دارويي پرمصرف در صنعت داروسازي كشور در اين زمين‌ها كاشته مي‌شود.
وي افزود: اين طرح در زمين‌هاي منابع طبيعي شيب‌دار كم بازده در مناطق روستايي توسط كشاورزان عرفي و فارغ‌التحصيلان دانشگاهي اجرا مي‌شود و در اين طرح برخلاف طرح طوبي واگذاري زمين وجود ندارد، بلكه امكان استفاده از اراضي ملي به كشاورزان مجري اين طرح واگذار مي‌شود.
غيبي همچنين در مورد گلخانه‌هاي خورشيدي افزود: در راستاي اصلاح الگوي مصرف، گلخانه‌هاي خورشيدي در هشتگرد كرج اجرا مي‌شود كه به زودي به بهره‌برداري خواهد رسيد و احتمالا از اولين پروژه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي در دولت دهم خواهد بود.
مدير كل گل و گياهان زينتي وزارت جهاد كشاورزي همچنين از تشكيل ستاد گياهان دارويي در رياست جمهوري خبر داد و گفت: كشت گياهان دارويي در برنامه 5 ساله وزارت جهاد كشاورزي و معاونت برنامه ريزي دنبال مي‌شود و امسال طبق برنامه 5 هزار هكتار زمين شيب‌دار و كم بازده زير كشت گل و گياهان دارويي قرار مي‌گيرد.
مدير كل گل و گياهان زينتي افزود: اين طرح در قالب يك طرح عام براي كشاورزاني كه زمين دارند، يا از طريق منابع ملي اولويت بهره‌برداري عرفي به آنها واگذار مي‌شود،اجرا خواهد شد و با شرايط مساوي بين فارغ‌التحصيلان و عرف بهره‌برداران اين طرح به اجرا درمي‌آيد.

 

منبع : http://www.sabziranbooks.com/

 

نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم آذر 1390ساعت 16:31 توسط مهدی ندری|

 
تأثیر پودر دانه شنبلیله جهت کمک در خروج جفت پس از سخت زایی گاوان


1-دکتر محمد داداش بیگی 2- دکتر وحید رضاخانی
1-عضو هیات علمی گروه دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت 2- دامپزشک بخش خصوصی
dadashbeigi@iaurashr.ac.irچکیده:


در این مطالعه تعداد 143 راس گاو ماده آبستن طی سالهای 1383-1387 که بدلیل سخت زایی به کلینیک دامپزشکی شهر رشت ارجاع داده شده بودند، انتخاب گردید. پس از رفع سخت زایی و زایمان تمامی گاوان مورد مطالعه، که برایشان، جهت دفع هیچگونه دارویی استفاده نشده بود توسط پودر گیاه شنبلیله مورد مداوا قرار گرفتند. هدف از این آزمایش دفع جفت بسرعت پس از زایمان بود که بلافاصله پس از زایمان مقدار 150 الی 200 گرم از پودر گیاه دانه شنبلیله بهمراه هم وزن آن آب داغ حل شده و به حیوان خورانده شد. از مجموع بیماران در 92 راس (33/64%) طی 6 ساعت اول پس از زایمان و 40 راس (97/27%) طی 9 ساعت اول پس از زایمان و 11 راس (69/7%) پس از 12 ساعت از گذشت زایمان جفت آنها دفع گردید. در پی زایمان های طبیعی کیزان جفت ماندگی بین 12-3 درصد در گاوان شیری برآورد شده است و در موارد سخت زایی این میزان افزایش می یابد که در چنین شرایطی لزوما می بایستی از هورمونهای اکسی توسیک جهت تسهیل در دفع جفت استفاده نمود که آن هم معمولا حداقل در 9 ساعت اول پس از زایمان محقق می شود.
بنابراین پودر شنبلیله جهت کمک در خروج پس از سخت زایی در 64 درصد موارد موثر یوده است لذا خورانیدن آن بلافاصله پس از زایمان در دامداریها جهت کاهش درصد جفت ماندگی توصیه می شود.


کلید واژه ها: جفت ماندگی- گاو شیری- دانه شنبلیه- سخت زایی

منبع : http://plant.mihanblog.com

 

نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم آذر 1390ساعت 16:29 توسط مهدی ندری|

 

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا»، مریم گلی گیاه دارویی است و در كتب طب سنتی به نام «مریمی» نام برده شده است و در زبان عربی «مریمیه» و «شالبیه» و «مریمیه صغیره» نام برده می‌شود.

مریم گلی از روزگاران گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت و به عنوان داروی مؤثر برای معالجه عوارض نیش حشرات مفید است همچنین داروی تونیك و مقوی برای تقویت روح، بدن و افزایش طول عمر به كار برده می‌شد.


*مریم گلی ضد عفونی كننده قوی است

-----------------------------------------------

گیاه مریم گلی ضد درد، آرامش بخش و برای كاهش قند خون مفید است. برگ‌های مریم گلی دارای اسانس روغنی فرار، ساپونین و یك ماده تلخ به نام پیكرو سالوین است و دارای خاصیت متوقف كردن رشد باكتری و دارای اسید‌های آلی است همچنین داروی ضد عفونی كننده بسیار قوی است.


در آنژیم و انواع گلو درد نیز از این گیاه استفاده می‌شود. جوشانده غلیظ این گیاه اگر با آب مخلوط شود برای دردهای مفصلی، روماتیسم و حتی راشیتیسم كودكان بسیار مفید و مؤثر است.


این گیاه در تمام مناطق معتدله رشد می‌كند و دارای گل‌های زیبایی است و جزء گیاهان معطر و خوشبو است كه طعم بسیار تلخی دارد و این گیاه آرام بخش و مقوی اعصاب است.


محمد صالحی سورمقی استاد فارماكولوژی دانشگاه علوم پزشكی تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار می‌كند: مریم گلی از خانواده نعنا است كه بیشتر از برگ‌های آن استفاده می‌شود؛ یك گیاه تلخ مزه‌ای است، دارای اسانس و رایحه مشخصی است. به عنوان پرمصرف‌ترین گیاه دارویی sayf محسوب می‌شود.


*ضد سرطان، ضد میكروب، آنتی اكسیدان و محرك سیستم ایمنی است

--------------------------------------------------------------------------------------

به گفته وی مریم گلی ضدسرطان، ضدآلزایمر، ضدمیكروب، ضدتعریق، آنتی‌اكسیدان، كاهش دهنده شیر در زنان باردار، و كاهش دهنده میل جنسی، كاهنده قند خون، قاعده‌آور و پرفشاری خون است همچنین محرك سیستم ایمنی بدن و تا حدی آرام‌بخش است.


استاد فارماكولوژی دانشگاه علوم پزشكی تهران می‌گوید: در اروپا از در قدیم‌الایام برای كاهش شیر زنان استفاده می‌شد، این گیاه ضدآلزایمر قوی است و به شكل قرص و قطره تهیه شده است و در ایران از قدیم به عنوان داروی آرام‌بخش و برطرف كننده سوء هاضمه، درد و نفخ استفاده می‌شد.


*عوارض مریم گلی

-----------------------

صالحی سورمقی اضافه می‌كند: بر اثر مصرف مقدار زیاد مریم‌گلی در مدت طولانی موجب افزایش ضربان قلب، گرگرفتگی، خشكی دهان، تشنج و سرگیجه می‌شود.
 
 
نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم آذر 1390ساعت 16:28 توسط مهدی ندری|

 

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران گفت: با ایجاد بورس گیاهان دارویی در مازندران شرایط استفاده بهینه از منابع غنی گیاهی در استان فراهم می‌شود.

محمد امینی با بیان اینکه 25 درصد از داروهای موجود دارای منشا گیاهی است، اظهار داشت: 12 درصد داروهای سنتی جهان از منابع میکروبی ساخته شده است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون حدود 66 هزار هکتار اراضی کشاورزی کشور به کشت گیاهان دارویی اختصاص و حدود 65 هزار تن محصولات گیاهی دارویی از آن استحصال می‌شود، بیان داشت: 840 هکتار از اراضی مازندران به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافته که بیشترین سطح کشت مربوط به گل گاوزبان است که ضرورت دارد تعرفه و ارزش افزوده گیاهان دارویی مورد توجه توجه قرار گیرد.
امینی از وجود 10هزار گونه گیاهان دارویی در مازندران خبر داد و گفت: مازندران دارای تنوع بالای گونه گیاهی است که در ناحیه خزری 115 گونه گیاهی انحصاری وجود دارد.
این مسئول با بیان اینکه 800  گونه گیاه با خاصیت دارویی دارای پراکنش تک استانی است، تصریح کرد: به علت نبود نظارت مناسب گیاهان نادری که تنها منحصر به استان مازندران است در تهدید انقراض قرار گرفتند.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران از حضور چهار دانشگاه گیاهان دارویی در کشور خبر داد و گفت: 23 موسسه و مرکز تحقیقات ملی، 34 مرکز تحقیقاتی استانی، 58 مرکز آموزش ملی و استانی و 314 ایستگاه تحقیقاتی در زمینه گیاهان دارویی در کشور فعالیت می‌کنند.
امینی با اشاره به اینکه سند توسعه علوم گیاهان دارویی و طب سنتی در کشور به تصویب رسید، بیان داشت: اختصاص 60 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه گیاهان دارویی، 440 قلم داروی گیاه دارای مجوز ثبت و اساسنامه شرکت مادر تخصصی دارویی و تجهیز آزمایشگاهی از اقدامات ملی برای بخش گیاهان دارویی است.

منبع : http://mazandaran.irib.ir

 

نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم آذر 1390ساعت 16:23 توسط مهدی ندری|

 

گياه باريجه

نام گياهي است پايا و منوکاريپيک ، بومي نواحي کوهستاني مرطوب و نيمه خشک ايران و چند کشور حوضه درياي مديترانه .

عمده رويشگاههاي گياه در استانهاي خراسان، اصفهان، تهران، مازندران، مرکزي و زنجان مي باشد. شيرابه اي که در اثر خراشهاي طبيعي يا مصنوعي از ريشه، ساقه، برگ و ميوه گياه تراوش مي شود اصطلاحا" گالبانوم" گويند. صمغ حاصل از گياه ، جز فرآورده هاي فرعي مرتع بوده و بعنوان يکي از مهمرتين گياهان دارويي صنعتي صادراتي کشور محسوب مي شود.
بدليل کيفيت و مرغوبيت بسيار بالاي باريجه ايران نسبت به ساير ممالک حوضه مديترانه ، ساليانه بيش از دهها تن صمغ ، به شکل خام از کشور صادر و فرآورده هاي حاصل از آن با چندين برابر قيمت به کشور سرازير مي شود يکي از رويشگاههاي با اهميت باريجه، حوضه هاي آبخيز جنوب و غرب کاشان که بيش از يک ششم باريجه صادراتي کشور حدود يازده تن را بخود اختصاص داده است.

از جمله مصارف صمغ باريجه، کاربرد آن در صنايع عطر و ادکلن سازي، نقاشي، نساجي و داروسازي است مهمترين ترکيب شيميایي آن، شامل ترکيبات کوماريني، استرولي و گليکوزيدي مي باشد.

بدليل بهره برداري هر ساله از اين گياه در رويشگاههاي مختلف کشور و بمنظور يافتن مناسبترين شيوه بهره برداري و برآورد ميزان توانايي آن در توليد محصول ، بررسيهاي مطالعاتي در زمينه شيوه هاي مختلف بهره برداري در چهار مرتع باريجه خيز کاشان، اسحاق آباد، ويدوجا، نشل و مرق) انجام گيرد.

نتايج حاصله نشان داد که ما بين چهار روش بهره برداري مرسوم ( برش عرضي، برش طولي، نربري و رويش ايژي )، برش طولي، مناسبترين شيوه در امر بهره برداري شناخته شد. در اين عمليات حداکثر تا چهار برش، بسته به قطر و سنگ گياه، آسيب غير قابل جبراني را وارد نياورده و قدرت بازيابي و ترميم زخم وارد شده، امکان پذير است.

 

منبع : http://www.nr-skh.ir

 

نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم آذر 1390ساعت 12:53 توسط مهدی ندری|

داستان ادکلن و آب کلن  

 

Eau de Cologneآو د کلونیا  ۳۰۰ ساله‌ شد. داستان و تاریخ اودکلن و یا آب کلن شنیدنی و خواندنی است.

باید اوائل قرن ۱۸ میلادی بوده‌ باشد، آنزمان که‌ بوی بدی در تمام خیابانهای شهر کلن پیچیده‌ و مردم را آزار می داده‌. بندرت در خانه‌ای توالت وجود داشته‌، مردم و حتی اعیان از گسترش امراض به‌ وحشت افتاده‌ بودند. مردم آشغال و زباله‌ خود را از پنجره‌ها به‌ بیرون کوچه‌ و خیابانها پرت می کردند. همه‌ جا بوی تعفن و آزاردهنده‌ای گرفته‌ بود.

یۆهان ماریا فارینا که‌ شامه‌ بسیار قوی داشت و می توانست به‌ خوبی انواع بو را تشخیص دهد و آنالیز نماید، بدنبال یافتن بوی معطر به‌ اقصا نقاط سفر می کند و تولید مواد معطر به‌ کار و پیشه‌ اصلی او بدل می شود. farina
فارینا سرانجام در پی آزمایش خود به‌ این ماده‌ خوش بو دست پیدا می کند و آنرا آب اورژینال کلن می نامد. „Farina Original Eau de Cologne“ بعداز این کشف بزرگ در تاریخ ۱۳ یولی ۱۷۰۹ جهان در جریان کار فارینا قرار گرفت. او برای اولین بار کارگاه‌ ادکلن سازی را در کلن افتتاح کرد. فارینا ادکلن های خود را برای شاهان می فرستاد و قیمت یک شیشه‌ ادکلن برابر بود با نصف حقوق سالانه‌ یک کارمند. نه‌ فقط شاهان و اعیان قرن ۱۸ بلکه‌ در قرنهای بعد نیز از توماس مان نویسنده‌ شهیر آلمانی گرفته‌ تا بیل کلینتون رئیس جمهور آمریکا مصرف کنندگان آب کلن ادکلن بوده‌اند. گفته‌ می شود ناپلئون بناپارت هر روز صبح ادکلن را روی سر و شانه‌های خود می پاشیده‌ و گوته‌ شاعر آلمانی همیشه‌ شیشه‌ ادکلن را روی میز کار خود داشته‌ تا سرمست از بوی ادکلن به‌ کار بپردازدodkolon orginal farsi

ادکلن اورژینال فارینا تنها مارک مطمئن برای عطر و بوی خوش ادکلن بود، اما در سال ۱۸۰۳ شخصی به‌ اسم ویلیام مولینس بدون توجه‌ به‌ حق فارینا این نام را بر روی تولیدات خود گذاشته‌ و حتی امتیاز آنرا به‌ ۳۰ نفر دیگر هم فروخت، این شخص از این راه‌ ثروت کلانی به‌ هم زد و ادکلن غیر اورژینال را هم معمول کرد. هرچند این عمل ویلیام مولینس غیر اخلاقی بود اما آن زمان چنین کاری ممنوع نبود و ثبت اسامی و مارک هم شناخته‌ شده‌ نبود. با گذشت ۸۰ سال از آن تاریخ برای اولین بار امتیاز ادکلن فارینا در آلمان به‌ ثبت رسید. امضاء روی شیشه‌های ادکلن نشانه‌ای از کیفیت و اورژینال بودن بوی عطر ادکلن فارینا می باشد. بعداز آن ویلیام ولینس می بایست نام ادکلن خود را عوض کند و او شماره‌ ساختمانی را که‌ در آن ادکلن هایش تولید می شود بر روی آن گذاشت .۴۷۱۱ ادکلن ۴۷۱۱ در سراسر جهان به‌ عنوان ادکلن اصلی شهر کلن بسیار از ادکلن اورژینال فارینا مشهورتر شده‌ است. و ادکلن ۴۷۱۱ امروز به‌ عنوان ادکلن اصلی شهر کلن در جهان پرآوازه‌ شده‌.  فارینا دیگر بازمانده‌ مردی در خانواده‌اش ندارد وآخرین بازمانده‌ خانواده‌ فارینا خانمی است به‌ نام ماریا که‌ این نام اورا به‌ یوهان ماریا فارینا پیوند می دهد.

منبع : http://persisch.colognelife.de

 

نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم آذر 1390ساعت 12:51 توسط مهدی ندری|

متد های پیشرفته ادکلن سازی شباهت های زیادی با متد های آماتوری آن دارد با این تفاوت که از مواد متفاوتی (کمی حرفه ای تر ) استفاده می شود اما فرایند اصلی ساخت همچنان یکسان است .

- استفاده از اتانول خالص به جای عرق روسی :

اتانول خالص انحلال پذیری زیادی برای حل کردن صمغ ها و روغن های گیاهی (ماده اصلی تشکیل دهنده ) دارد و این همان دلیلی است که اغلب برند ها برای ساخت ادکن ها از این ماده به جای عرق روسی استفاده میکنند . اگر شما در جایی باشید که بتوانید اتانول با خلوص بالا تهیه کنید (180-proof) می توانید این مطاب را به راحتی آزمایش کنید و تفاوت آن را نسبت به عرق روسی احساس کنید . اما مشکلی ایجاد می شود در موقع فروش این ادکلن ها است و باید الکل خوراکی آن به غیر خوراکی تبدیل شود .


- تغییر مواد مختلف به کار برده شده ((نه فقط روغن اصلی))

به جز روغن اصلی عطر مواد زیادی در ساخت عطر وجود دارد ،اگر شما فقط از روغن استفاده کنید طعم عطرتون را بسیار محدود می کنید مثل اینکه بخواهید فقط با دو قرمز و زرد یک نقاشی دیواری بکشید . گذشته از روغن اصلی و ترکیبات شیمیایی خیلی از ترکیبات بو دار می توانند با روغن اصلی درساخت ماده اصلی بسیار کمک کنند . مثل بعضی ازگیاهان که بسیار مطبوع برای آبگیری هستند و روغنی بسیار فراتر از آنچه تصور می کنید ایجاد کنند .

- روغنهای معطر بر خلاف آنچه تصور می شود مواد ارزان قیمتی برای ساخت اکسیر اصلی نیستند این مواد شامل طیف گسترده ای از رایحه ها چه طبیعی چه مصنوعی هستند و این امکان را محیا می کنند که به رایحه هایی مثل گلابی ،انار ... که نمی توان به طور طبیعی دست یافت دسترسی داشته باشید .


- رایحه های شیمیایی مولکول های مجزایی هستند که به وسیله روشهای مصنوعی پالایش منابع گیاهی بدست می آیند .برای مثال عطر وانیلین که از گیاه وانیل گرفته می شود وبوی خوشی دارد ؛عصاره مصنوعی آن سرشار از ترکیب وانیلین است اما وانیل طبیعی ناخالصی های بیشماری دارد که فقط وانیلین نیست و این دلیلی می شود که ما طعم بهتری را از منابع به اصطلاح مصنوعی دریافت می کنیم .

- استفاده از ثابت کننده ها :

بخاطر بیاورید وقتی ما مشکل پریدن سریع عطر و ادکلن را در روش های آماتوری مطرح کردیم و روشهای آن سطح از کار را برسی کردیم؛ حالا در متد های پیشرفته ما ثابت کنند ها را یک راه منطقی برای افزایش ماندگاری یک رایحه مطرح می کنیم .این مواد، مواد مصنوعی یا طبیعی هستند که باعث که می شوند عطر ها به آرامی بخار شوند و برای مدت طولانی تری به مشام برسند .اما چطور یک ثابت کننده کار می کند ؟


- تعداد مولکول های این گونه موادخیلی زیاد وغیرقابل شمارش هستند و اغلب هم هیچ بوییی ندارند.این ترکیبات پیوندی ناپایدار (فیزیکی)با مواد بودار برقرار می کنند باعث کاهش تبخیر سطحی می شوند .به طور مثال با استفاده مفید از مشک میتوان تمام پرفیوم عطر را برای مدت طولانی و با قدرت استشمام کرد ؛ بدون اینکه بوی مشک را به طور جداگانه فهمید .بعضی از مواد گیاهی که این خصوصیت را دارا هستند رزین های گیاهی روغن های بعضی از گیاهان ،بنزوئین و روغن زنبق است .

و در آخر باید گفت اکثر متد های حرفهای ساخت عطر خیلی سخت نیستند و با کمی تلاش و استفاده از مواد متفاوت می توان به نتایج بهتری رسید .با این حال که اکثر تکنیک های مطرح شده گران قیمت هستند اما شما باید برای ساخت عطر گرانبها تر از مواد گران قیمت تری استفاده کنید.

منبع : http://www.liliume.com

 

نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم آذر 1390ساعت 12:45 توسط مهدی ندری|

نوشیدن چای سبز از ابتلا به برخی بیماریهای قلبی ، عروقی، فشارخون، پوسیدگی دندان و حتی برخی از سرطانها پیشگیری می کند.
چای سبز و سیاه در اصل از یک گیاه تهیه می شوند، اما فرایند تولید چای سیاه به گونه ای دیگر است. برگهای چای سیاه طی روشهای خاص تخمیر و سپس خشک میشوند اما برگهای چای سبز پس از چیدن خشک میشوند . عدم تخمیر موجب میشود که تقریباً بیشتر مواد طبیعی به همان مقدار در برگهای چای باقی بمانند . تاکنون 300 ماده فعال در چای سبز شناخته شده که در بین آنها میتوان از ویتامین ها : B2. B. A. B12 مواد معدنی : کلسیم ، منیزیم، فلورید مواد آلی مانند : مس، نیکل، روی و … نام برد .

کافئین هم از مواد مهم در چای سبز است اما نه به اندازه ای که در قهوه موجود است و این یکی از دلایل برتری چای سبز به قهوه است . برخی از این مواد را شما در سیب، زردآلو ، انگور، هویج ، گوجه فرنگی و شکلات هم میتوانید پیدا کنید اما با نوشیدن چای میتوان بدون ترس از کالری این مواد را به بدن رساند . 

بیاد داشته باشید که چای سبز بخاطر کافئینی که دارد بعضی اوقات حتماً باعث بیخوابی میشود ولی نمیتواند مثل قهوه عمل کند. چای سبز بیشتر موجب آرامش زیاد و لاغری میگردد. برای همین کسانی که در کنترل اعصابشان فوق العاده ضعیف هستند پیشنهاد میگردد که چای سبز استفاده کنند.

روش استفاده نهایی از چای سبز هم با چای سیاه تفاوت دارد . چای سبز را میتوانیم همانگونه که چینی و ژاپنی ها مینوشند بنوشیم و از مزۀ خوب آن لذت ببریم .

طرز تهیه چای سبز :

آب را در ظرف مناسبی میجوشانیم و 5 دقیقه ای صبر می کنیم تا دمای آن به 80 درجه برسد و سردتر شود. چند برگ چای سبز و مقداری دارچین یا دانه هل یا بهارنارنج در فنجان ریخته و سپس آب داغ را  بعد از کم شدن دمای آن در فنجان می ریزیم و یک قاشق مربا خوری عسل به آن اضافه کرده و خوب هم میزنیم تا جائیکه عسل در چای ما حل شود . در صورت نبودن عسل میتوانید از نبات و کاکائو برای شیرین کردن چای استفاده کنید .

برگ چای سبز را میتوانید از عطاریهای یا از سوپر مارکتها تهیه کنید فقط مطمئن شوید که اصل باشد . چای سبزی که الان تو ایران هست چینی می باشد اما بهترین نوع چای سبز ژاپنی و انگلیسی هست که کمیاب و بسیار گران است.

در ساختن هر چای از برگهای درختان دقت کنید که همیشه برای استفاده از هر چایی باید از آب جوشیده استفاده کنید اما  آب جوش را داخل لیوان بریزید بعد از گذشتن چند دقیقه ای که از حرارت آب آن کم شد میتوانید برگهای چای را به داخلش بریزید تا حرارت زیاد آب خاصیت آن چای را از بین نبرد . پس درباره چای سبز که یک نوشیدنی ایده ال است دقت نمایید که اصلا از آب جوش استفاده نشود که خواص حیاتی آن از بین می رود.

نوشته شده در یکشنبه بیستم آذر 1390ساعت 22:39 توسط مهدی ندری|

 

چای سبز فواید زیادی دارد

گیاه سبز چای

گیاه چای، گل بزرگی است که دارای برگ های همیشه سبز است. چای سبز بومی چین است و در آن کشور بیش از پنج هزار سال مورد مصرف بوده است. امروزه چای در تمامی نقاط آسیا و بخش هایی از خاورمیانه و آفریقا نیز کشت می شود.

چای سیاه تخمیر داده می شود و به اندازه چای سبز سالم نیست. چای سبز تخمیر داده نمی شود (چای اولانگ نیمه تخمیر شده است).

ترکیبات گیاه چای

غنچه برگ و برگ های جوان، بهترین بخش چای سبز هستند. چای حاوی کافئین، آلکالوییدهای پورین، تئوفیلین و تئوبرومین است. اما فعال ترین ترکیبات موجود در آن عبارتند از "پلی فنول ها" که بسیاری از خواص درمانی چای، ناشی از وجود آنهاست.

اشکال موجود

اغلب فرآورده های چای سبز به صورت برگ خشک چای عرضه می شوند. البته عصاره های تهیه شده از برگ ها و غنچه برگ آن موجود است. چای سبز حاوی 300 تا 400 پلی فنول و 50 تا 100 میلی گرم کافئین در هر لیوان است.

فرآورده های چای سبز عاری از کافئین دارای پلی فنول های فشرده (60 تا 89 درصد کل پلی فنول ها) است.

خشک کردن برگ های گیاه چای

تهیه چای سبز از گیاه آن

چای سیاه و چای سبز هر دو از گیاه واحدی به دست می آیند و تفاوت آنها در طرز تهیه شان است.

برای تهیه چای سبز برگ ها را بخار داده، گرد می کنند و سپس آن را خشک می نمایند. ولی برای تهیه چای سیاه برگ های چای خشک شده، تخمیر شده و برشته می شوند، یعنی فرایند بیشتری روی برگ چای صورت می گیرد.

انجام فرایند کمتر روی چای سبز، از تاثیر آنزیم ها در نابود کردن"پلی فنول ها" که عناصر ضد سرطانی چای سبز محسوب می شوند، پیشگیری می کند. پلی فنول موجود در چای سبز حتی در مقایسه با ویتامین های C و E ، آنتی اکسیدان بهتری است.

مروری بر خواص چای سبز

چای سبز معمولاً برای معالجه بیماری ها تجویز می شود. اما بیشتر افراد پی برده اند که نوشیدن روزانه چای سبز، فواید سلامتی زیادی دارد.

*چای سبز ماده پیشگیری کننده مهمی در برابر سرطان، افزایش چربی های خون، سفت شدن رگ ها و حفره های دندان است.

*این گیاه در برابر اسهال خونی ناشی از باکتری مصونیت ایجاد می کند.

*چای سبز در رفع تعدادی از عفونت های قارچی، باکتری و حتی ویروسی (نظیر سرماخوردگی عادی) نیز مفید است.

یک فنجان چای سبز

*چای سبز برای سیستم گوارشی شما نیز مفید است.

*چای سبز سبب می شود که روشن تر فکر کنید و حتی قوه بینایی شما را نیز تقویت می کند.

*این گیاه رگ ها را تقویت و از تجمع چربی های زیاد در خون جلوگیری می کند.

*این گیاه خلط را از گلوی ملتهب پاک و اثر مواد سمی را خنثی می کند.

*"تانین" موجود در این چای می تواند از تداوم اسهال جلوگیری کند. اگر می خواهید میزان "تانین" را در چای افزایش دهید، بگذارید بیشتر دم بکشد.

*یکی از عناصر فعال در چای سبز، به اندازه آسپیرین از تجمع پلاکت های خونی جلوگیری می کند که این اثر گردش خون را بهبود می بخشد.

*چای سبز از سخت شدن رگ ها نیز جلوگیری می کند.

*تحقیقات نشان می دهد که در کشورهایی که مردم هر روز چای سبز مصرف می کنند موارد سرطان کم تر بوده است، هرچند بین این دو هیچ رابطه علت و معلولی تایید نشده است. اما چای سیاه فاقد چنین خاصیتی است. حتی اگر به مقدار زیاد چای سیاه مصرف کنید، احتمال ابتلا به سرطان راست روده ، کیسه صفرا و مخاط رحم را افزایش می دهید.

اثرات ضد سرطانی چای سبز در موارد سرطان مجرای معده – روده ای، سرطان ریه و پستان بیشتر نمایان است.

میزان مصرف روزانه

چای سبز به عنوان جایگزینی مناسب برای چای سیاه و قهوه توصیه می شود. نوشیدن روزانه سه لیوان چای سبز (حاوی سه گرم مواد حل شدنی) یا روزانه 300 تا 400 میلی گرم عصاره استاندارد چای سبز (عصاره ها باید حاوی 80 درصد پلی فنول ها و 55 درصد اپی گالوکزچین) مفید است. انواع فرآورده های کپسولی و مایع چای سبز نیز قابل دسترسی اند.

البته مصرف خیلی زیاد این ماده غذایی مفید می تواند خطرناک باشد. لذا در مصرف هر نوع ماده غذایی، هر چند مفید، اصل اعتدال و میانه روی را رعایت کنید.

روش دم کردن چای سبز

روش نگهداری و دم کردن چای سبز

برای تازه و معطر ماندن چای سبز بهتر است آن را در ظرفی تیره بریزید و در محلی تاریک و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید.

برای هر نفر 1 قاشق مرباخوری چای سبز را در قوری ریخته و به ازای هر یک قاشق، 1 لیوان آب داغ با دمای 80 تا 85 درجه به آن اضافه کرده و درب قوری را به مدت 7 تا 8 دقیقه بگذارید. سپس آن را بنوشید.

چای سبز مانند چای سیاه نیازی به دم کردن روی حرارت ندارد.

 

نوشته شده در یکشنبه بیستم آذر 1390ساعت 22:37 توسط مهدی ندری|

دستورالعمل كشت ديم گل محمدي: 

كانون اصلي اين گياه در سرزمين فارس كه مركز شعر و فرهنگ و ادب مشرق زمين بوده است قرار داشته و بيشترين كارگاههاي توليد گلاب درميمند و فيروز آباد فارس بر پا بوده است. تاخت و تاز مغولان همراه با نابودي همه چيز اين صنعت را نيز دچار ركود نمود وليكن مجدداً رونق يافت. هم اكنون نيز  اين استان با سطح زير كشت4309 هكتار بيشترين سطح زير كشت را به خود اختصاص داده است كه بيشتر كشت به صورت ديم انجام مي شود.

   در حال حاضر نيز  ايران از بزرگ ترين توليد كنندگان گلاب دنيا مي باشدوكارخانه هاي زيادي در استانهاي عمده توليد مستقر مي باشند كشورهاي حوزه خليج فارس از خريداران عمده گلاب ايران مي باشند . اسانس اين گياه كه از باارزشترين اسانس هاي گياهي محسوب مي شود و داراي ارزش افزوده بالايي مي باشد نيز هر ساله به كشورهاي اروپايي در سطح محدودتري در بازارهاي جهاني عرضه مي گردد .

 

تاريخچه گل محمدي   Rosa damascena Mill.

            فسيل هاي بجا مانده از دوره اليگاسه، از كلرادو در كشور آمريكا نشان مي دهد كه منشأ رزها مربوط به 35 ميليون سال پيش بوده است. در بوند هشن ( دايره المعارف زردتشتيها) از گل محمدي ونسترن به تكريم ياد شده و ابو منصور در قرن دهم ميلادي، ضمن تعريف خواص داروئي گل محمدي ، خاطر نشان نموده است كه بهترين گلها، گل سرخ ايراني است Weiss, E. A. (1997)).  

     در موزه بريتانيا رزها و گلاب را بطور جداگانه به معرض نمايش گذاشته اند. در بين قبايل مادها و پارس ها، گل محمدي يك سمبل مذهبي داشت و در بين فرقه هاي دراويش شكل رز نشاندهنده كمال بود. گل محمدي و مشتقات آن در يونان و روم قديم مصرف گسترده اي داشت.

(Weiss, E. A. 1997).   طبق اسناد بين المللي مبداء توليد گلاب (Rose Water) ايران و مبداء توليد اسانس (Rose oil) و عصاره گلبرگ هاي تازه( Extract )، يونان ذكر شده است

طبق گفته بعضي منابع در  قرن 9 ، روزانه 30000 بطري از ميمند فارس ايران به بغداد بين سالهاي قبل از 817- 810  حمل مي شد.صادرات  گلاب همچنين از طريق جاده ابريشم به چين انجام مي شده است.

خصوصيات گياهشناسي

     ارقام تجاري R. damascena    بوته هاي دائمي با قدرت شاخه زايي زياد، پر خار و با گلهاي بسيار معطر بزرگ و رزت هستند. اگر چه قسمت هاي  مختلف گياه معطر مي باشند ولي از گلها، گلاب گيري و اسانس گيري انجام مي شود. گياهان بالغ داراي ريشه هاي وسيع و خوب توسعه يافته هستند و سرعت رشد و گسترش ريشه به نوع خاک و عمق کشت بستگي زيادي دارد .

     برگ ها مرکب، متناوب و داراي 7-5 برگچه ميباشند. دمبرگ ها با کرکهاي قهوه اي متمايل به قرمز پوشانده شده اند.رويه برگ ها سبز تيره و سطح زيرين برگ ها سبز روشن مي باشد.طول دوره زندگي برگ ها بين 4-1 ماه ميباشد. برگ ها در ابتدا تا انتهاي فصل رشد تشکيل شده و کوتاهترين طول دوره زندگي را دارند.

گل آذين د يهيم بوده و از 3 تا 9 گل متفاوت مي باشد. در اکثر مواقع تعداد گلهاي تشکيل شده بستگي به فصل داشته وليکن در اصل مرتبط با کولتيوار مي باشد.

 

نيازهاي اکولوژيک    

از شاخص ترين صفاتي که در گل محمدي مي توان ذکر کرد بقاء و سازگاري اين گياه به خشکي است. گواه اين مسئله گلستانهاي مختلف در مناطق کاشان، فارس،کرمان که در طول سال فقط 2 تا 3 بار و بعضاً مناطقي که اصلاً آبياري انجام نمي شود. و به تجربه ثابت شده در مناطقي که بارندگي از 250 ميلي متر بيشتر باشد کشت ديم آن امکان پذير است .گرچه به طور مسلم کاهش عملکرد اقتصادي در آن مشاهده مي شود.

اين گياه در هر ارتفاعي قابل كشت بوده و ليكن در مناطق گرمسيري در ارتفاعات بالاتر  گلها  داراي كيفيت اسانس بالاتري  مي باشند  كه ناشي از  رفع نياز سرمايي گياه مي باشد.

حدود سازگاري به شوري خاک، درEC 5 دسي متر هم مشاهده شده که گياه رشد کرده و توليد گل دارد. همچنين در مناطق سردسير كشور بطور مثال بردسير و روستاي گنبرف اسکو كه بارش سنگين برف ودماي هوا گاه تا منهاي بيست درجه سانتيگراد  مي رسد، اين گياه بخوبي رشد مي كند كه بعلت وجود ارقام مقاوم به سرما در اين مناطق مي باشد

 

·        مصارف گل محمدي

-    فرآورده هاي اين گياه شامل: گلاب،اسانس،کانکريت(concrete )،ابسولوت((absolute[1] و غنچه خشک مي باشد. مصرف گلاب بيشتر در ايران و کشورهاي همجوار بوده و از اسانس اين محصول بطور گسترده به کشورهاي اروپايي، آمريكا و كانادا صادر مي شود که موارد استفاده و  مصارف عمده اسانس به شرح ذيل است:

1- صنايع عطر سازي و مواد آروماتيک

2- صنايع داروسازي

3- فرآورده هاي بهداشتي،آرايشي شامل انواع كرمهاي آرايشي، لوسيونها و صابونها، شامپو،شير پاک کن و حمام هاي زيبايي

4- صنايع غذايي شامل انواع شيريني جات،نوشيدنيها،پودينگ، ژله و...

5- استفاده از غنچه و گلبرگ خشك در تزئين سبدهاي گل خشک و گل آرايي

 

- خواص دارويي

          با توجه به وجود مقداري تانن، اسيد گاليک، اسانس، مواد چرب و ماده رنگي در گلبرگ ها ، اين گياه داراي خواص دارويي مختلفي بوده كه برخي به شرح ذيل مي باشد:

-   گلبرگ هاي  برخي از ژنوتيپ ها اثر ملين ملايم دارند و از اينرو براي رفع يبوست کودکان،اشخاص مسن و بيماران در دوره نقاهت مصرف مي شود.  البته بعضي ژنوتيپ ها بعلت داشتن تانن بعنوان داروي قابض نيز استفاده مي گردند.

-   اين گياه از قديم در طب سنتي براي درمان دردهاي روماتيسمي، ناراحتي هاي خوني و گلودرد استفاده مي شده وهمچنين براي درمان عارضه هاي يائسگي، بيماريها و نارسائيهاي دستگاه تنفسي، زخم دهان،بي خوابي و افسردگي نيز بسيار مفيد مي باشد.

- گلبرگ هاي خشك آن داراي اثرات بالايي از خواص ضدباكتريايي بوده  و طبق منابع جديد داراي اثرات ضدعفوني كننده قوي بر عليه 15 گونه باكتري مي باشد  و مي توان بصورت نوشابه هاي گرم غني از مواد آنتي اكسيدانت بصورت جداگانه و يا مخلوط با ساير مواد استفاده شود.

-   از ديگرخواص دارويی گلبرگ ها، ضداضطراب، ضد اسپاسم، داروي مسکن، تقويت کليه، تقويت خون، تنظيم قاعدگي، ضد التهاب است. از گلبرگ ها در تهيه سرکه داروئي به نام سرکه رز نيزاستفاده مي شود.

 

-خواص ميوه

     ميوه آن حاوي 5/0تا 7/1 درصد اسيد اسکوربيک مي باشد. شربتي تحت نام رزهيپ Rose hip از آن تهيه مي گردد. مواد استخراج شده از ميوه که به آن شکر اضافه مي کنند بعنوان منبع ويتامين ث با مقدار 150 mg/100gr مصرف مي کنند و به آن Rose hip Syrup  می گويند.

 

 

 

ارقام رزهای اسانس دار

     در اصطلاح رايج، به تمام رزهاي داراي روغن (Rose oil ) گل محمدي گفته مي شود وليكن از رزهاي زيادي اسانس، استخراج مي شود كه عمده ترين آنها به شرح ذيل مي باشد:

1- R. damascene   

        - عمده ترين رز مولد اسانس و داراي گرانبهاترين اسانس است.

-         بيشترين سطح زيركشت را در سطح جهان داراست.

-         داراي گلبرگهاي صورتي پررنگ و خار زياد

2- R. centifolia   

    -  فقط براي گلابگيري استفاده شده واسانس استخراج شده از اين گياه كيفيت چنداني ندارد.

    - طبق گفته بعضي از منابع اكثر مناطق فارس داراي اين رقم مي باشد.

    - غنچه خشك اين رقم داراي كيفيت بالايي است. 

3- R. alba   

- بوته هاي آن داراي گلهاي سفيد و گياهي بسيار پرگل است.

 - داراي خار كم و درصد اسانس كمتر ميباشد.

- بعضي شركتهاي داروسازي بسيار طالب اسانس اين گياه بوده كه طبق گفته آنها درمان خوبي  براي انواع آلرژي ها مي باشد.

4- R. rogusta   

   _  منشأ اين گياه متعلق به روسيه است.

  - داراي گلهاي قرمز رنگ و مقاوم به سرما و جهت كارهاي كلكسيون از آن استفاده مي شود.

 

كشت گل محمدي در ايران :

طبق آمار سال 85 هم‌اكنون گل محمدي در  30 استان كشور و با سطح 10382 هكتار كشت  مي‌گردد كه بيشترين سطح آن در پنج استان فارس، كرمان، اصفهان ، آذربايجان شرقي  و كرمانشاه مي‌باشد.

استان فارس: 4309 هكتار كه5/41 درصد از كشت را به خود اختصاص داده است.

كرمان:2860هكتار كه5/27 درصد از كل كشت را به خود اختصاص داده است

 اصفهان :1206هكتار كه12 درصد ازكل كشت را به خود اختصاص داده است

آذربايجان شرقي:760هكتار كه3/7 درصد ازكل كشت را به خود اختصاص داده است

كرمانشاه:381هكتار كه4  درصد ازكل كشت را به خود اختصاص داده است

 

تعريف كشت ديم:

كشت ديم، نوعي كشت محصول است كه براي مرحله كاشت يا داشت آن عمل آبياري پيش‌بيني نشده است و آب مورد استفاده گياه مستقيماً از نزولات آسماني يا آب تحت‌الارضي تأمين مي‌شود. كشت ديم عموماً در زمين كشاورزي ديم انجام مي‌شود ولي كشت اين گياه به طور استثنا ممكن است به صورت تناوبي در زمين كشاورزي آبي نيز انجام گيرد.

 

راهكارهاي كليدي

ايجاد ارقام مقاوم به تنش هاي خشكي را مي توان با ساير رهيافت ها مانند بهبود حاصلخيزي خاك ، استقرار بهتر بوته ها و كنترل خوب علف هاي هرز توأم نمود.

با اين روش آب بيشتري براي گياهان زراعي تامين شده و فرسايش آبي خاك هاي زراعي كاهش مي يابد.

كاربرد روش خاك ورزي حفاظتي چند مانع دارد و اين موانع شامل نياز به سرمايه گذاري ، تامين ماشين آلات جديد خاك ورزي و بذر كاري و كاربرد علفكش ها جهت كنترل علف هاي هرز براي حفظ بقاياي گياهان زراعي و علوفه اي مي باشد. اغلب نسبت به كاهش خاك ورزي مقاومت فرهنگي وجود دارد. بهر حال ، فوايد آن بقدري زياد مي باشد كه انجام تحقيقات دريافتن روش هايي پيرامون رفع اين موانع از اولويت زيادي برخوردار ست.

خسارت وارده به سيستم ريشه گياهان زراعي در اثر حمله نماتدها و بيماريهاي خاكزي در اراضي مناطق خشك مخصوصا" در شرايط تك كشتي مستمر غلات شديد مي باشد، كه به نظر مي رسد در خصوص گل محمدي  مشكل ساز نخواهد بود.

راهكار مهم ديگر جهت كاهش خسارت اين عوامل زيان آور به سيستم ريشه، كشت گياهان زراعي غير ميزبان مي باشد. اين تغيير سيستم كشت در خصوص گندم، كه پذيرش آن براي كشاورزان مشكل بود در استراليا جنوبي بسيار موفقيت آميز بوده است. و انجام تحقيق مشابه جهت يافتن تناوب زراعي مناسب در كشورهاي در حال توسعه بسيار خوب است.

در كشورهاي در حال توسعه ، دام ها معمولا" بخشي از سيستم هاي كشاورزي ديم هستند و دام ها به مدت چند هفته از گياهان زراعي ، ضايعات گياهان زراعي ، كاه و كلش گياهان زراعي ، آيش هاي پر علف و مرتع حاشيه مزارع مجاور تغذيه مي كنند. دام ها هميشه در آغل بسر مي برند. كود حيواني آنها براي چرخه عناصر غذايي خاك مهم است. اما بجز در مزارع نزديك به آغل ها ، اين كود حيواني كافي و كار آمد نيست.

در مناطق خشك از دام ها در آمد قابل توجهي بدست مي آيد و مي توان در تحقق يافتن اين امرگياهان علوفه اي لگومينوزه را جهت كشت ديم در اراضي خشك گنجاند. در شرايط كمبود عمومي آب براي اجراي كشت مخلوط گياهان يكساله و درختان، گاهي آزادي عمل وجود دارد و گاهي آزادي عمل وجود نخواهد داشت.

هر چند رهيافت آبياري تكميلي مي تواند راندمان مصرف آب در گياهان را افزايش دهد، اما براي استفاده از آب گران بايد  توجيه اقتصادي  كافي وجود داشته باشد.

 

علت انتخاب گل محمدي براي كشت ديم:

1- مقاوم بودن اين گياه به شرايط كم آب

از شاخص ترين صفاتي که در گل محمدي مي توان ذکر کرد بقاء و سازگاري اين گياه به خشکي است. هم اكنون 40٪ از گلستانهاي كشور به صورت ديم كشت گرديده اند و ساير گلستانها  در مناطق مختلف فارس،کرمان، کاشان، آذربايجان شرقي و ساير استانها است،  که در طول سال فقط 2 تا 3 بار آبياري مي گردند. به تجربه ثابت شده در مناطقي که بارندگي از 350 ميلي متر بيشتر باشد کشت ديم آن امکان پذير است .گرچه به طور مسلم کاهش عملکرد اقتصادي در آن مشاهده مي شود.

تحمل  به شوري خاک، درEC 5 دسي متر(زيمنس)  هم مشاهده شده که گياه رشد کرده و توليد گل دارد.

 

2- عجين بودن فرآورده‌هاي اين محصول با فرهنگ كشورمان  

از دير باز اين گياه كشت و كار گرديده و طبق اسناد و مدارك اين گياه بومي كشور بوده و اولين بار گلابگيري در كشورمان انجام گرديده است. اين گياه كاملا شناخته شده براي كشاورزان مي باشد.

 

3- مقاوم بودن به شرايط نامساعد محيطي و خاكي

 هم اكنون گل محمدي در اراضي شيب دار و اراضي كه امكان كشت هيچ گياهي نيست  كشت مي گردد و داراي توجيه اقتصادي بالايي است بطوريكه بسيبار از كشاورزان مايل به توسعه بالاتر اين گياه مي باشند.

 

4- مقاوم بودن به حمله آفات و بيماريها و امكان كشت ارگانيك آن

 

    قيمت محصو لات ارگانيك ( گلاب و اسانس)  در بازارهاي جهاني چند برابر محصولات غير ارگانيك ميباشد و با توجه به اينكه گل محمدي  گياهي است كه بسيار مقاوم به حمله آفات و بيماريها مي باشد و به راحتي امكان  كشت ارگانيك  آن  در عرصه هاي  بكر و دا منه هاي طبيعي وجود دارد  امكان توسعه كشت آن براحتي امكان پذير مي باشد، به طوريكه هم اكنون نيز بسياري از   گلستانها در نقاط مختلف ايران بعلت عدم استفاده از سم و قابليت اخذ گواهي ارگانيك بين المللي را دارند .

 

دلايل استفاده از محصولات ارگانيك :

كشاورزي هميشه  يكي از عوامل تاثير گزار روي محيط ، زراعت ، كيفيت و سلامتي غذا به حساب مي آيد. تاثيرغذايي كه مي خوريم بر روي سلامتي بدن به قدري مهم است كه كميته جهاني و يك شبكه اختصاصي جهت نظارت بر كالاها سازمان يافته است.اين تشكيلات آينده بهتر غذايي و كشاورزي را پيش بيني مي كند. در اين رابطه برخي از مشخصات اينگونه محصولات عبارتند از:

1 -طعم: بسياري از مردم معتقدند كه غذاهاي ارگانيك طعم بهتري دارند.

2-افزايش كيفيت: چون در كشاورزي ارگانيك از سم پاش ها و مواد شيميايي استفاده نمي شود ارزش غذايي بالايي حاصل مي. غذاهاي ارگانيك ويتامين cبالايي دارد و داراي مواد معدني مثل كلسيم، منيزيم و آهن مي باشد كه براي جلوگيري ازابتلا به  سرطان وانواع  بيماريها مفيد است. به عنوان مثال شير ارگانيك از امگا تري بالاتري برخوردار است و داراي ويتامين E  ،ويتامين A وديگر آنتي اكسيدهاي بالاتري نسبت به شير غير ارگانيك است.

3-محيط زيست : كشاورزي ارگانيك به عنوان دوست محيط زيست وپرندگان و گياهان مي باشد.

4-حيوانات اهلي : در كشاورزي ارگانيك اين حيوانات تحت پوشش رژيم غذايي استاندارد قرار مي گيرند.

5-هزينه پايين: با در نظر گرفتن كيفيت  و ساير خصوصيات  مثبت، اين محصولات قيمت پاييني دارند.

6_ وجود بازارهاي مطمئن جهت صادرات

هم اكنون محصولات اين گياه در بازارهاي داخلي و خارجي عرضه شده و در بازارهاي جهاني محصولات فرآوري شده گل محمدي شناخته شده هستند.

7_ سهولت در امر تهيه فرآورده‌هاي اين محصول و قدرت ماندگاري آن

8_ جلوگيري از فرسايش خاك با استفاده از كشت اين گياه در سراشيبهاي تند

حفظ خاك و مراتع از مسايل مهم و استرتژيك مي باشد . اين گياه با دارا بودن ريشه هاي عميق و مقاومت بالاي آن قابل كشت مي باشد.

 

9_ جاذبه‌هاي گردشگري

 با كشت وسيع آن در عرصه هاي طبيعي مي توان هر ساله گردشگران زيادي در فصل برداشت تشويق به آمدن نمود.

 

10_ وجود كارخانه‌هاي سازنده صنايع تبديلي اين محصول در داخل كشور

با استفاده از صنايع داخلي و اندك اصلاح در دستگاههاي موجود مي توان ارزشمند ترين فرآورده هاي اين گياه را توليد نمود.

 

ديدگاه كلي:

جهت اصلاح و احياء مراتع بيا باني و كويري و جهت احياء مراتع كوهستاني و نيمه استپي مي توان از گل محمدي  به تنهايي و يا  بصورت مخلوط با ساير گونه هاي ديم انجام گردد.

 

  انتخاب محل كشت:

-        حداقل ميزان بارندگي 350 ميليمتر در نظر گرفته مي شود.

-        در فلور گياهي منطقه توجه شود كه نسترن هاي بومي  و يا گل محمدي به صورت خودرو وجود داشته باشد.

-        به تجربه ثابت شده است كه اسانس  گل محمدي در ارتفاعات بالاتر از ميزان و كيفيت بالاتري برخوردار است.

-        طي تحقيق به عمل آمده در موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع،  اسانس گل محمدي در شرايط ديم از كيفيت بالاتري برخوردار است.

-        امكان ايجاد صنايع فرآوري فراهم باشد.

-        براي ايجاد كشت ارگانيك حتي المقدور از مناطق بكر استفاده شوند.

-        براي محصول مازاد انبارهاي خشك كردن ديده شود

      - در هنگام  انتخاب محل ، بايد دقت شود كه  باد و گرمانبايد به گونه اي باشد كه تبخير شديد در هنگام مراحل رشد بحراني گياه باشد.

 

گل محمدي به صورت ديم:

زمان كشت:

در شرايط زراعت ديم ، زمان كاشت به موقع و مديريت حاصلخيزي خاك اهميت بيشتري دارد. حفظ حاصلخيزي خاك مي تواند پايداري توليد را بهبود ببخشد. كشت ديم بايد زماني انجام گيرد كه رطوبت و دما مناسب باشد( كشت پائيزه )

مراحل انجام عمليات:

-        تهيه نقشه كاشت با توجه به ميزان بارندگي ، شيب زمين ، وضعيت توپو گرافي

-        پياده كردن نقشه

-    فواصل كشت در كشت آبي 2× 2 در نظر گرفته مي شود ولي در كشت ديم فواصل با توجه به ميزان بارندگي و شيب زمين انتخاب گرددحداقل  حدود3×2  و حداكثر 5×5 در نظر گرفته شود.

-        عمق كاشت و ابعاد گودالها با توجه به مشخصات خاك به طور متوسط 1×1×1 متر در نظر گرفته شود.

-        چاله هاي كشت حداقل 6 ماه قبل از كشت ايجاد و توسط كودهاي حيواني آماده سازي شوند.

-        نحوه پر كردن گودالها :لازم است هنگام گود برداري خاك زراعي رويي در پايين  از خاك زيرين جدا ريخته شود و در پايين گودال ريخته شود.

-         در مناطق بكر و سراشيب ها ،حداقل خاك ورزي در منطقه انجام شود.

-        براي نهاده هاي اوليه كشت حتي المقدور از ارقام بومي منطقه استفاده شود.

-        از قلمه ريشه دار استفاده شده و به طريق گلدان منتقل و حمل شود.

-        با انجام هرس تناسب بين اندام هوايي و زميني برقرار شود.

-        بديهي است گياه عمود بر شيب بايد كشت گردد.

-        در بعضي شرايط استفاده از مواد جاذبه الطوبت براي حفظ رطوبت خاك و ماندگاري گياه ضروري است.

-        جمع آوري روان آب ها در مكان هاي محدود جهت آبياري اراضي خشك در مواقع بحراني ضروري است .

_ بعلت وجود آفات و بيماريهاي مشترك با تيره رزاسه  حتي الامكان در نزديكي آنها كشت انجام نگردد.

-  كشت محصول در خطوط عمود بر شيب ها و در خطوط همتراز

 

نكات مهم:

- عمليات كشاورزي طوري بايد به كار گرفته شود كه از بارش هاي ساليانه بيشترين  استفاده شود. خاك ورزي بايد به گونه اي باشد كه خاك بيشترين آب را جذب كند و كمترين ازدست دادن آب از طريق تبخير و تعريق انجام شود.

-  در زراعت ديم ، بهترين عمق خاك 3 متر با هيچگونه وجود رس و شن و هرگونه ماده اي كه از حركت مويينگي خاك تداخل ايجاد كند.

افزايش جذب خاك در زراعت ديم :

- جلوگيري از سله بستن خاك

در اغلب خاك ها مخصوصا خاك هاي سنگين با ميزان رس بالا اگر فاصله زماني دو بارندگي زياد باشد در اثر نزديك شدن ذرات خاك به همديگر در سطح زمين شكاف هايي ايجاد مي گردد كه به آن سله مي گويند. در اثر سله بستن سطح خاك، رطوبت سطح زيرين از محل شكاف هاي سله ها به طرف سطح خاك حركت مي كند و تبخير مي شود لذا لازم است بين دو بارندگي نسبت به شكستن سله ها اقدام گردد. همچنين وجود شكاف ها و سله ها در خاك مانع جذب آب گرديده و هدر رفتگي خاك را بيشتر مي كند.

-        با ايجاد شخم و ايجاد سطح ناصاف باعث طولاني تر شدن زمان نفوذ آب به داخل خاك شده وجذب بيشتر آب در  خاك مي شود.

 

_ استفاده از مالچ ها

يكي از تمهيدات در زراعت ديم استفاده از مالچ بوده كه داراي مزاياي ذيل مي باشد:

- مانع شدن هدر روي آب بارندگي ،

-  افزايش زمان جذب و نفوذ بيشتر آب به سمت داخل خاك.

- جلوگيري از روان شدن آب بر روي زمين

- باعث كاهش سرعت باد تا حد 99٪ شده كه به طور چشمگيري مانع تبخير مي شود.

- استفاده از مالچ در فصول خشك فعاليت هاي ميكروارگانيسم هاي بيماريزا راحداقل مي كند. در هنگام استفاده از مالچ هاي كلش با نسبت C/N 25 تا 30 مناسب است وكلش هاي خشك ، چوبي و كلش هاي غير سبز داراي  نسبت هاي بالاتر50 تا   100 مي باشند كه تجزيه آهسته تر بوده و لازم است از نيتروژن استفاده شود.

·        شخم كم عمق با مالچ هاي  تيره رنگ به ميزان  2 تا 3 اينچي باعث  ايجاد يك لايه غير پيوسته با لايه پايينمي شود.اين لايه  به آساني خشك شده و مانع از دست دادن آب بيشتر مي شود

·        .شخم سبك بعد از هر بارندگي باعث ذخيره بيشتر آب مي گردد.

 

 -مكانيسم  كاهش تبخير آب از سطح و تمهيدات لازم

آب موجود در خاك، هر ذره خاك را به صورت لايه بسيار نازكي احاطه نموده وقتي كه آب قسمت هاي سطحي خاك بخار مي شود آب از سطوح پايين منتقل گرديده و جايگزين مي شود. وقتي لايه احاطه كننده هر ذره زيادي باريك شود پژمردگي در گياه اتفاق مي افتد.با ايجاد تمهيدات ذيل مي توان آب داخل خاك را حفظ نمود.تمهيدات جلوگيري از تبخير شديد آب خاك به شرح ذيل مي باشد:

·        ايجاد كمربند سبز و حفاظتي با استفاده از درختان و بوته ها كه باعث كاهش سرعت باد ، ايجاد سايه و كم شدن تبخير تا حد 10 تا 30 درصد و كاهش فرسايش بادي مي شود.

·        استفاده از مالچ ، مالچ ها سرعت باد و درجه حرارت خاك را كاهش مي دهند

 

2-كاهش تعريق

·        علف هاي هرز نه تنها براي جذب مواد غذايي رقابت مي كنند در جذب آب نيز رقابت مي كنند.و كنترل آنها ضروري مي باشد.

·        استفاده از واريته هاي كوتاهتر به علت سطح كمتر ،تعريق كمتر دارند.در زراعت ديم تراكم گياهي كمتر بوده پس رقابت براي جذب آب كمتر است.

·        در مناطقي كه ميزان بارندگي نامطمئن و ناكافي مي باشد بيمه خشكسالي كارساز است.

·        با شخم پس از برداشت ،باعث ايجاد يك لايه مالچ از كلش ، حذف علف هاي هرز پيش از حمله آنها در فصل خشك مي شود.

 

ايجاد سد و مانع(bunding)

اولين مرحله در كشاورزي ديم ساختن موانع و سد باشد. در شيب هاي غيرمعمول و تند ارتفاع 25 تا 60 سانتي متر مناسب است.حتي در زمينهاي كم شيب تر نيز ايجاد سدها و موانع  30 سانتي متري مناسب است. براي ساختن اين ديواره هاي كوتاه ابتدا توسط نقشه برداري جاي خطوط همتراز بايد مشخص گردد.سپس زمين شخم زده شده و كلوخ ها نرم مي شوند.شكل باند به صورت دوطرفه بوده و وسط آن يك جوي حفر شده و با خاك واز خاك شخم شده استفاده مي شود. و  براي ايجاد ديوارهاي كوتاه از  سنگ استفاده مي شود.

   

اپتيمم پهناي نوارها

پهنا  

( متر)

شيب

 درصد

50

1٪ و زير آن

26

2٪ -1 ٪

15

3٪_2٪

7

5٪_3٪

3

بيشتر از 5٪

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- كشت نواري محصولات

يكي از تكنيك هاي كنترل فرسايش خاك و جذب بيشتر آب و نهايتا حفظ و نگهداري حاصلخيزي خاك كشت نواري مي باشد . نوارها بايد عمود بر سطح شيب باشد.

مزاياي كشت نواري :

-        تراكم برگها مانع از برخورد مستقيم باران به سطح خاك مي گردد.

-        حركت آب بر روي زمين كنترل ميشود

-        جذب بيشتر آب در خاك و جلوگيري از هدر رفتن آب

-        حفظ طول شيب

 

 1  کانکريت عصاره استخراج شده از گلها توسط حلال و ابسولوت از عصاره گيري بيشتر کانکريت و با حذف ترکيبات مومي بدست مي آيد كه داراي ارزش بالاي اقتصادي مي باشد.

  منبع : http://faridbag.blogfa.com/post-771.aspx

نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم آذر 1390ساعت 23:21 توسط مهدی ندری|

گیاه نسترن کوهی 

شناسنامه

گل سرخ Rosaceae :تیره
Rosa canina L. :نام لاتین
Dog rose – pig rose :نام انگلیسی
نسترن – گل سرخ وحشی :نام فارسی
ورد السیاج – وردبری - وردالصینی :نام عربی

شرح گیاه

عموماً گیاهانی به صورت درختچه های کوچک به ارتفاع 2 تا 3 متر اند که به تفاوت در حاشیه جنگلها، بیشه ها، گودالها و اماکن نظیر آن یافت می شوند. برگهای آنها منقسم به 5 تا 7 برگچه بی کرک یا کرکدار و منتهی به استیپولهائی است که در برگهای شاخه های فوقانی ، فاقد ناحیه آزاد ولی در برگهای تحتانی ، دارای دو قسمت آزاد به حالت نسبتاً قائم است. گلهای آنها به رنگهای مختلف گلی، سفید، مایل به گلی یا سفید و دارای حالت منفرد و یا مجتمع به صورت گل آذین دیهیم است کاسبرگها و گلبرگهای این گیاهان مانند انواع دیگر گل سزخ ، در بالای برجستگی کوزه ای شکلی دیده می شود که درون آن برچه های متعدد جای دارند. پس از انجام عمل لقاح در گل، جدار برجستگی کوزه ای شکل ضخیم و قرمز رنگ شده ، مواد مختلف ذخیره می نماید و Cynorrhodon نامیده می شود. (نام Cynorrhodon به تفاوت به نهنج فرو رفته و کوزه ای شکل اطلاق می گردد). جدار داخلی قسمت کوزه ای شکل، دارای الیاف باریک، نازک و ابریشمی است و در آن فندقه های متعدد بیضوی زاویه دار و بسیار سخت جای دارد که میوه حقیقی گیاه اند.

نیاز اکولوژیکی

این گیاه در سایه یا آفتاب می روید. خشکی را بخوبی تحمل می کند مناسب ترین خاک برای کشت نسترن کوهی خاکهایی با بافت متوسط و خاکهای سنگین حاوی مقادیر متوسطی مواد و عناصر غذایی است.

آماده سازی خاک


تاریخ و فواصل کاشت

در فصل پائیز نهالها در ردیفهایی به فاصله سه تا چهار متر و فاصله دو بوته در طول ردیف 50 سانتی متر در زمین اصلی کشت می شوند.
 
 

کاشت

این گیاه را در زمینهای زراعی پلا استفاده که امکان فرسایش آنها وجود دارد، می توان کشت کرد. تکثیر نسترن کوهی توسط بذر صورت می گیرد. پس از جمع آوری دانه های داخل میوه آنها را باید کشت کرد. دانه ها برای مدت نسبتاً طولانی قوه رویش مناسبتی دارند. در اواسط شهریور اقدام به کاشت دانه ها در خزانه های مخصوص می کنند. فاصله بین ردیفها در خزانه 40 تا 60 سانتی متر مناسب می باشد. پس از آبیاری منظم و وجین علفهای هرز سطح خزانه ، در بهار سال آینده بذرها سبز می شوند و ارتفاع نهالها تا پائیز همان سال به 15 تا 20 سانتی متر و ضخامت ساقه به 5/0 تا 1 سانتی متر می رسد. فصل پائیز زمان مناسبی برای انتقال نهالها به زمین اصلی است. نهالها در ردیفهایی به فاصله سه تا چهار متر و فاصله دو بوته در طول ردیف 50 سانتی متر در زمین اصلی کشت می شوند. به منظور سهولت در برداشت میوه و استفاده از ماشین آلات کشاورزی نهالها را به صورت نواری می توان کشت کرد. گیاهان از رشد و نمو سریعی برخوردارند به طوری که مدتی پس از انتقال به زمین اصلی فاصله ردیف ها بر اثر رشد گیاهان بسته می شود.

داشت

قبل از انتقال نهالها به زمین اصلی ، مبارزه با علفهای هرز زمین ضرورت دارد. قبل از کشت می توان از علف کش هونگازین به مقدار پنج تا شش کیلوگرم در هکتار یا از علف کش سیمازین به صورت محلول پاشی استفاده کرد. برای مبارزه با علفهای هرز چند ساله از علف کش هونگازین و یا بوونیول به مقدار 10 تا 12 کیلوگرم در هکتار یا از علف کش رونستار به مقدار 8 تا 10 لیتر در هکتار می توان استفاده نمود. از بیماریهای قارچی این گیاه سفیدک پودری است که برای مبارزه با آن می توان از گل گوگرد و یا سایر قارچ کش های سولفوره استفاده کرد. دیگر بیماریهای گیاه. رنگ صورتی، گال ریشه می باشد.

برداشت

زمان مناسب برای برداشت میوه هنگامی است که میوه ها سفت و به رنگ سرخ براق باشند. چنانچه میوه ها با سرما مواجه شوند یا این که میوه ها برای مدت بیشتری روی گیاه بمانند (با تأخیر برداشت شوند) قسمت گوشتی میوه نرم و به شکل خمیر در می آید. در این حالت میوه ها فاقد ویتامین C و فاقد ارزش دارویی هستند. برداشت میوه های نارس نیز مناسب نیست. زیرا این میوه ها مقادیر بسیار کمی ویتامین با خود دارند. پس از برداشت میوه ها را از قسمت طولی بریده و پس از خارج کردن دانه ها آنرا تمیز می کنند. میوه های تمیز شده را باید خشک و سپس به قطعات مناسبی تقسیم نمود. برای خشک کردن میوه باید از خشک کن الکتریکی در دمای 80 تا 90 درجه سانتی گراد استفاده کرد. در این حالت میوه ها رنگ طبیعی خود را حفظ کرده به رنگ سرخ مشاهده می شوند. مقدار عملکرد میوه 8 تا 10 تن در هکتار است نسبت میوه تازه به خشک دو به یک است.

دامنه انتشار

الموت، قزوین، ارتفاعات البرز، جنوب کشور، سهند، نیشابور کوه دنا، پل زنگوله، کندوان، دره کرج، نساء،لرستان، اراک، همدان و مناطق دیگر.

 

 

نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم آذر 1390ساعت 22:39 توسط مهدی ندری|

خواص گیاه بادرنجبویه

گیاه دارویی بادرنجبویه


بادَرَنجبویه یا بادَرَنگْبویه یا وارَنگ‌بو (Melissa officinalis) گیاهی است معطر و علفی. این گیاه از راسته لب‌گلی‌ها (Lamiales) و تیره نعنائیان (Lamiaceae) است.


برداشت این گیاه معمولا در اواخر اردیبهشت، قبل از ظهور گل ها انجام می شود. برگ ها و سرشاخه ها پس از برداشت، در جریان هوا  قرار می گیرند تا به سرعت خشک شوند و پس از آن در محل تاریک و خشک نگهداری می گردند.

این گیاه بومی مناطق مدیترانه ای است و در اروپا و آسیا نیز انتشار دارد. در ایران در کنار مجاری آب ها و مناطق اطراف تهران، در شمال ایران در رشت و اطراف آن ، رودبار و در آذربایجان و مناطق شرقی ایران و استان های غربی می روید.

ساقه‌های آن چهارگوش بوده و کمی کرکدار است و به بلندی سی تا هشتاد سانتی‌متر می‌رسند. برگ‌های زرد مایل به سبز آن به شکل بیضی و یا قلب هستند و لبه‌ آنها دندانه دندانه است. وقتی برگها له ‌شوند، بوی لیمو شیرین از آنها متصاعد می شود.

از اواخر تابستان تا اواسط پاییز، سنبله گل های کوچک بادرنجبویه به رنگ زرد که بعدا به صورتی کم رنگ یا سفید تبدیل می‌شوند، ظاهر می‌گردد.

این گیاه به کمبود آهن حساس می‌باشد و در خاک‌هایی که از لحاظ آهن فقیر هستند اضافه نمودن کودهای آهن دار ضروری است.

گیاه بادرنجبویه یا وارنگ بو محبوب زنبور عسل است، همچنین موجب از بین رفتن افسردگی می شود و داروی مورد علاقه ابوعلی سینا بود.

ملیسا (Melissa) نام علمی بادرنجبویه است که از واژه‌ای یونانی، به معنای زنبور گرفته شده است، این گیاه محبوب زنبور عسل است. وقتی زنبور مسافت زیادی از کندو دور می‌شود، با عطر این گیاه راه بازگشت خود را پیدا می‌کند.

گفته می‌شود که زنبورهای عسل هیچگاه باغی را که بادرنجبویه در آن می‌روید ترک نمی‌کنند و کندوی معطر به بوی این گیاه، زنبورهای جدیدی را تشویق می‌کند که در آن کندو اقامت گزینند.

 

ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمیایی در اندام سبز این گیاه موادی مانند اسیداولئیک، سیترال، ژرانیول و رزماری اسید وجود دارد. این گیاه دارای اسانس روغنی فرار است که به عنوان منبع غنی از سیترال است. سیترال بوی تند لیمویی دارد و معمولا از مرکبات و از این گیاه گرفته می شود و در صنعت عطرسازی مصرف دارد.

همچنین در برگ های بادرنجبویه تانن ها وجود دارند. از دیگر ترکیبات آن می توان لیمونن و فلاونوئیدها را نام برد.

 

خواص درمانی بادرنجبویه

بادرنجبویه داروی مورد علاقه پزشک بزرگ ایرانی، ابوعلی‌سینا بود که جهت تقویت قلب و انبساط روح تجویز می کرده است.

استفاده از این گیاه به عنوان یک داروی ضد افسردگی تا قرن هفدهم ادامه داشت. آزمایش‌های جدید بر روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهد که این گیاه همانند یک داروی مسکن بر روی دستگاه عصبی مرکزی عمل می کند و به همین دلیل آرام بخش است.

این گیاه به اشکال مختلفی از قبیل اسانس، عصاره روغنی، روغن، پماد، کمپرس و دم‌کرده استفاده می‌شود. بادرنجبویه دارای طبیعت گرم و خشک است. خواص آن عبارتند از :

* آرام بخش اعصاب

* ضد بیماری های قلب، معده و روده

* مفرح و نشاط آور

* خوشبوکننده دهان

* اسانس این گیاه در آرام کردن درد معده با منشاء عصبی، احساس چنگ‌زدگی در معده، تپش قلب، سردردهای یک طرفه، سرگیجه، عصبانیت، بی‌خوابی، استفراغ های دوران بارداری، درد عصبی دندان و رفع تندخویی در دختران جوان و زنان موثر است.

* بالا برنده فشار خون

* ضد اسپاسم، ضد درد، نیرو دهنده، ضد تشنج

* برای رفع احساس صداهای مبهم در گوش، هیستری، مالیخولیا

گیاه دارویی بادرنجبویه

خواص برگ بادرنجبویه

برگ این گیاه، بهترین دارو برای کسی است که هنگام نگرانی و اضطراب دچار ناراحتی معده می شوند. دم کرده آن نیز جهت بهبود تهوع، مراحل اول سرماخوردگی، خستگی عصبی و افسردگی مفید است.

ضماد برگ این گیاه برای بهبود درد مفاصل مفید است.

در اسپانیا، برگ بادرنجبویه را به سس سالاد اضافه می‌کنند و برگ تازه آن را با چای معمولی مخلوط و یک نوشیدنی مطبوع تهیه می‌کنند.

 

روغن بادرنجبویه

کمپرس، پماد و روغن حاصل از این گیاه جهت دفع حشرات و درمان زخم نیش آنها و رفع تنش عصبی، از زمان ابن سینا تجویز شده است. گیاه پزشکان و عطاران، روغن بادرنجبویه را برای از بین بردن افسردگی، نگرانی، بی قراری و سردردهای عصبی تجویز می‌کنند.

از آنجا که روغن این گیاه عامل اصلی درمانی گیاه است، توصیه شده است که از مصرف خشک شده‌ گیاه خودداری و تازه آن استفاده شود.

هر چند که این گیاه هم همانند بسیاری از گیاهان دارویی دارای خواص مفید است، ولی از مصرف بیش از اندازه آن باید خودداری کنید و در صورت داشتن یک بیماری خاص و مصرف یک داروی خاص از مصرف خودسرانه آن پرهیز نمایید و قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید.

جوشانده یا شربت بادرنجبویه

جوشانده یا شربت آن برای تقویت معده ، کبد و ازدیاد هوش و حافظه تجویز می شود. همچنین برای تنگی نفس و برای استحکام لثه و دندان ها مفید است و سکسکه را آرام می کند.

 

دم کرده بادرنجبویه

دم کرده آن تعریق بدن را افزایش می‌دهد که راه درمان سنتی سرماخوردگی‌های همراه با تب است. همچنین نوشیدن دم کرده ی بادرنجبویه بعد از غذا به هضم آن کمک می‌ کند.

 

 چند نسخه گیاهی از بادرنجبویه برای تقویت قلب

نسخه شماره 1-

سنبل الطیب                  یک قسمت

گل گاو زبان                   یک قسمت

بادرنجبویه                     یک قسمت

طرز تهیه و مقدار مصرف :

یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده شده باشد، در یک لیوان آب جوش بریزید و مدت 15 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان، صبح و شب نیم ساعت بعد از غذا میل کنید .

 

نسخه شماره 2-

گل زالزالک                   30 گرم

بادرنجبویه                     10 گرم

سنبل الطیب                 5 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :

یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده شده باشد، در یک لیوان آب جوش بریزید و 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان، صبح و شب نیم ساعت بعد از غذا میل کنید .

 

نسخه شماره 3-

گل زالزالک                        30 گرم

بادرنجبویه                         10 گرم

بابونه                              10 گرم

زیره                                10 گرم

طرز تهیه و مقدار مصرف :

یک قاشق غذا خوری از مخلوط فوق را که قبلا کوبیده شده باشد، در یک لیوان آب جوش بریزید و 20 دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان، صبح و شب نیم ساعت بعد از غذا میل کنید .

 

عوارض جانبی

- بهتر است اشخاص گرم مزاج این گیاه ذا نخورند و اگر هم مصرف کردند، برای رفع عوارض آن می توانند از گل بنفشه و سکنجبین استفاده کنند.

- تهوع و گیجی

- تحریکات پوستی

- در مواردی ناراحتی گوارشی

- خستگی عمومی، احساس سنگینی در سر، بی حسی و سپس خواب عمیق و کاهش فشار خون (در مصرف بیش از حد)

 

تداخلات دارویی

مصرف همزمان بادرنجبویه با داروهای زیر می تواند تاثیر این داروها را کم کند و با عملکرد آن ها تداخل نماید. لذا در صورت مصرف یک داروی خاص ، قبل از خوردن بادرنجبویه، حتما با پزشک خود مشورت کنید:

 - ضد صرع ها مانند کاربامازپین، فنی توئین، والپروات سدیم

- باربیتورات ها مانند فنوباربیتال

- بنزودیازپین ها مانند آلپرازولام و دیازپام

- خواب آور ها مانند زولپی دم، سوناتا، lunesta، Rozerem

- ضد افسردگی های سه حلقه ای مانند آمی تریپتیلین، نورتریپتیلین، دوکسپین، آموکسیپین

- داروهای هایپرتیروئیدی و هایپوتیروئیدی مانند متی مازول، پروپیل تیویوراسیل، لوتیروکسین، لووکسیل، synthroid، unithroid

- دیفن هیدرآمین، doxylamine

 

موارد منع مصرف و احتیاط

- اختلالات هورمون های تیروئیدی

- افرد مبتلا به گلوکوم (آب سیاه چشم)

- بارداری و شیردهی

- افرد حساس به آسپیرین

- کودکان

 

هشدارهای مهم

1. از مصرف خودسرانه داروهای گیاهی خودداری کنید.

2. داروهای گیاهی نیز بی خطر و بدون عارضه نیستند، لذا بدون نظر پزشک در هر شرایطی قابل استفاده نمی باشند.

3. در صورت داشتن هر گونه بیماری خاص یا مصرف دارویی خاص، قبل از استفاده از گیاه دارویی با پزشک مشورت کنید.

4. در صورت بروز هر نوع واکنش حساسیتی، باید مصرف این گیاه را قطع کنید.

5. با مشاهده هر گونه عارضه جانبی به پزشک اطلاع دهید.

فرآوری : مریم سجادپور

منبع :http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=157666

نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم آذر 1390ساعت 22:34 توسط مهدی ندری|

آشنایی با خواص دارویی گیاه آویشن

آویشن

 
گیاهی است که به فارسی «آویشن»و در کتب طب سنتی فارسی با نام «حاشا»،«اوشن» و «صعتر الحمیر»نام برده شده.در مناطق مختلف ایران گونه های مختلف ایران گونه های مختلف با اسامی محلی متفاوتی شناخته می شود از جمله در همدان آن را «آزربه»در اطراف تهران«آویشن یا آویشم»ودر طالقان«زروه» در آذربایجان و مناطق ترکی زبان «ککلیک اوتی»یا «کاکله اوتی» و در سایر مناطق «صعتر»،«اوشن»،«اشمه کوهی»و،«سی سنبر»و «سوسنبر »نامیده می شود.
گیاهی است از خانوادهLabiatae یاMenthaceae از جنس:Thymus به فرانسویThym و گونه وحشی آن Thym serpoletو به انگلیسی Thymeگفته می شود.نام علمیThymus vulgaris آن است.
در ایران گونه های مختلفی از این گیاه از آویشن که به صورت گیاهی علفی است تا انواعی که به صورت درختچه هستند می روید، از جملهThymus communis که در مزارع نیز کاشته می شود و Thymus serpylliumکه سی سنبر یا سوسنبر است و در واقع گونه وحشی آویشم می باشد و همچنین گونه های :T. fedischenkoi Ronn. و درمناطق مختلف ایران از جمله در ارتفاعات منجیل ،در ارک،کردستان،کرمانشاه،دامنه های جنوبی البرز،آزاد بر طالقان،توچال،دره کرج،آذربایجان،کرمان،شاهوار کوه در ارتفاعات ۳۷۰۰۰-۲۹۰۰ متر،اورمان کردستان،رودبار،نور کجور،دره چهل دختر گرگان شناسایی شده است.
● ترکیبات شیمیایی
از نظر ترکیبات شیمیایی آزربه(T.vulgaris) دارای حدود ۲ .احد درصد اسانس است و اسانسی که از گل و برگهای آن گرفته می شود در حدود ۴۵ درصد تیمول داردو ضمنا دارای کاروکرول،سیمن،آلپینن،بور نئول،لینالول ،بورنیل آستات می باشد و به علاوه اولئانولیک اسید و ایزومر آن اورسولیک اسید نیز از آن جدا شده است در گزارش دیگری در مورد ترکیبات شیمیایی گیاه آمده است.
گیاه دارای تیمول ،پارتیمول،پینن،لینالول و کارواکرول میباشد.
● مشخصات
آزربه گیاهی است علفی چند ساله که شبیه به صعتر و پونه کوهی است نواحی با اقلیم مدیترانه ای و قسمتهای نیم گرم و معتدل آسیا و اروپا برای رشد این گیاه مناسب است.در ایران تقریبا دذر تمام مناطق معتدل می روید و گونهT.communis آن را در مزارع نیز می توان تکثیر نمود.
در باغها به عناون گیاه زمینی گلدار زیبا در حاشیه چمنها و درRock garden کاشته می شود.گیاهی است دارای ساقه های متعدد و کوتاه ،بلندی انها ۵۰-۲۰ سانتی متر و دارای ریشهای با الیاف چوبی می باشد.برگهای ان به رنگ خاکستری خیلی کوچک و در اغلب گونه ها کرکدار و در گونه وحشی آن یعنی سرپوله بی کرک است ،به طول متوسط ۶ میلی متر و عرض متوسط ۲ میلی متر و گلهای آن کوچک خوشه ای و به رنگ سفید مایل به بنفش و سرخ و خیلی مورد علاقه زنبور عسل می باشدوتخم ان ریز و کوچکتر از تخم خردل است.
از نظر آب و هواوخاک ،آویشن ،آب وهوای ملایم متمایل به گرم وخاک های با زه کشی رو به آفتاب را ترجیح میدهد .
تکثیر آن با قلمه و یا بذر صورت می گیرد و فواصل بوته ها در محل اصلی بین خطوط کاشت ۱ متر وبین بوته ها ۳۰ سانتی متر مناسب است.وجین علفهای هرز برای رشد آن ضروری است.
قلمه آویشن از ریشه جوشهای ان در اردیبهشت تهیه و کاشته می شود و اگر با بذر تکثیر می شود بین اسفند تا خرداد هر وقت می توان ان را کاشت.
آزربه هر چند گیاهی است چند ساله و دایمی ولی بهتر است مزرعه ان هر سه سال یکبار به کلی برداشت شده شخم خورده و کشت آن تجدید شود تا بوته ها قوی ،پربرگ شده و گل بدهد.
گلهای آزربه در اواخر خرداد و اوایل تیر ظاهر می شود و برداشت گیاه برای مصارف طبی و ادویه ای باید زمانی که شکوفه ها تازه ظاهر شده اند،انجام شود و شکوفه ها و برگها و ساقه های نازک ان تا حد ۱۲-۱۰ سانتی متر از سر بوته برداشت شود که بعدا آنها را در سایه خشک کرده ونگهداری نمایند.
در بعضی مناطق می توان در هر سال دو بار سرشاخه ها و برگها را چید و محصول برداشت نمود.به طور متوسط مزارعی که خوب کاشته شده و مراقبت شود و می توان ۲-۱ تن در هکتار محصول خشک برداشت نمود.گل آویشم خیلی معطر و به عناون ادویه در آشپزخانه مصارف متعددی دارد.
از تقطیر برگهای گیاه در حدود یک درصد روغن تیمول به دست می آید.تیمول یک فنل متبلور سفید رنگی است با فرمول خام C۱. H۱۳ OHکه دارای خاصیت ضد عفونی قوی و قارچ کشی است و در عطر سازی مصرف دارد.
● خواص کاربرد
روغن تیمول یا تیمن که در ترکیب اسانس گیاه وجود دارد،منشا اصلی خواص ضد عفونی کننده آزربه می باشد،از طریق مخاط جذب می شود و از راه ادرار دفع می شود ور نگ ادرار را تیره یا سیاه می سازد.خاصیت ضد میکروب و ضد قارچ و ضد انگل تیمول در طب جدید نیز مورد توجه است و به دلیل وجود تیمول در گیاه آزربه ازجوشانده آن برای ضدعفونی کردن و پانسمان و شست و شوی زخمها به نحو موثری استفاده می شود.در دارو سازی برای تهیه محلولهای غرغره ضد عفونی حلق و قطره های ۱د سرفه و در دندان پزشکی برای تهیه محلولهای شست و شوی دهان کاربرد دارد.در تجارت دارویی به عنوان قارچ کش معروف است.در بیماری های قارچی به علت اثر زیاد که دربیماری اکتی نومیکروزیس دارد ،یک درصد محلول تیمول را روی پوست و محل زخم می مالند و ممکن است به جای تیمول روزی سه تیمول از ۶۰ درصد جوشانده گیاه آزربه یا حاشا استفاده شود.
اکتی نومیکروزیس یک بیماری غیر مسری قارچی در حیوانات است که به انسان منتقل می شود.عامل این بیماری ،قارچی است به نامActinomyces از خانوادهAcitinomycetaceae که معمولا در دهان و آرواره های بخصوص موجدار و ناصاف حمله می کند و گاهی به مغز و ریه نیز حمله ور می شود. در گاوان ان را Actinomyces bovis ودر انسان Actinomyces israelii می نامند .تا قبل از کشف آنتی بیوتیک های جدید معالجه با این بیماری به طریقی که در بالا ذکر شد با حاشا یا ماده عامل ان تیمول انجام میگرفته ولی پس از آن معمولا از نظر تسریع عمل ،این بیماری را با استعمال دراز مدت پینی سیلین معالجه می نمایند و در درجه دوم بعد زا پینی سیلین ممکن است از تتراسیلین استفاده نمود.جراحی برای خارج کردن قسمت های زخم توام با درمان شیمیایی نیز معمول است ولی هنوز هم درمان با تیمول به عنوان دارویی که ضمن معالجه ،عوارض جنبی آنتی بیوتیک ها را ندارد مورد توجه بسیاری از پزشکان دنیاست.
در طب سنتی از نظر طبیعت عده ای از حکمای معروف از جمله شیخ الرئیس ابوعلی سیناو بغدادی و دیگران حاشا را گرم و خشک می دانند .از نظر خواص گرم کننده قوی و مدر بول و حیض ،عرق و شیر می باشد.خارج شدن جنین و مشیمه را تسهیل می کند و باز کننده گرفتگی روده ها و پاک کننده سینه می باشد.برای تنگی نفس و تقویت معده ،کبد ،طحال و کلیه و همچنین برای تحلیل اماس و خون منجمد شده دراثر سموم نباتی و حیوانی مفید است .برای بند اوردن خون از سینه و کشتن و خارج کردن انگل های معده به خصوص انگلی به نام آنسیلوستوما که نوعی نماتود از خانواده می باشد،بسیار موثر است برای دفع انگل فوق الذکر توصیه می شود که روز قبل یک مسهل گیاهی موثر با تطبیق با نوع مزاج بیمار داده شود و شب با یک شام ساده ۲الی ۴ گرد حاشا می خورند و صبح نیز یک مسهل آویشن نتیجه بسیار خوبی می دهد. شکوفه حاشا به تنهایی مسهل خوبی برای سودا بوده و می تواند جانشین آفتیمون باشد و اگر ۸ گرم گرد حاشا را بانمک و سرکه بیاشامند ،مظهر خوبی برای بلغم می باشد .خوردن ۱۰ گرم حاشا مخلوط با عسل و آبگرم برای بیماری فلج ،اقوه ،فراموشی ،صرع،تقویت قوه باه مفید است .خوردن تازه ان به صورت سبزی با غذا بسیار مفید است و برای تقویت دید چشم نافع است. معده را تقویت نموده و کمک به هضم غذا می نمایید .آشامیدن دم کرده ان با عسل ناراحتی در تنفس را رفع می کند و خروج ادرار ،حیض،جنین و مشیمه را تسهیل می نماید .خوردن انگشت پیچ یا لعوق آن با عسل برای خارج کردن بلغم و مواد زائدی که در سینه جمع شده است و تسکین تنگی نفس و سرفه بسیار نافع است.ضماد ان با سربرای تحلیل و ورمهای تازه و تحلیل خون بسته و منجمد در اعضا مفید است و اگر با شراب مخلوط و خورده شود ،برای سیاتیک نافع است .اگر مقدار ی از حاشا را با ده برابر وزن آب انگور مخلوط نموده و بپزند که ثلث باقی بماند در مورد جمیع خواص از جرم خشک آن بهتر است.دم کرده ان برای سکسکه ،دل پیچه ،قطره قطره ادرار کردن ، خورد کردن سنگ مثانه و تسکین درد رحم بسیار نافع است.مقدار خوراک از خشک و جرم ان ۵ گرم است.دم کرده حاشا برای سرفه های سخت وبرونشیت مفید است.حاشا در چین و ژاپن کاشته می شود ،از جوشانده گیاه به عنوان ضدسرفه و برای معالجه سیاه سرفه خورده می شود.اسانس آن ضد عفونی کننده خیلی قوی است ودر فرانسه از دم کرده ۲۰-۱۰ گرم گیاه خشک با یک لیتر آب جوش ،برای آرام کردن سرفه ۳ فنجان در روز می خورند .در موارد آسم این دم کرده را با عسل مخلوط کرده ۳ فنجان در روز می خورند.
توجه:با توجه به سمی بودن ماده تیمول درمصرف و خوردن ماده حاشا و ترکیبات آن باید رعایت دستورات را نمودو از اسراف در مصرف آن خودداری شود .اسراف در مصرف حاشا و تیمول ممکن است باعث اسهال و غثیان و استقراغ شود و یا ممکن است در اثر تحریک کلیه ها موجب بروز آلبومین در ادرار گردد. مصرف بی رویه ی حاشا ممکن است عضلات قلب را ضعیف نماید و همچنین اسراف در مصرف آن ممکن است ایحاد سر گیجه وبروز صداهایی درگوش کند در کتب طب سنتی در صورت بروز عوارض ان توصیه شده است از نعناع و دم کرده ان استفاده شود.
از نظر تاریخی و قدمت شناخت:حاشا و یا آویشن گیاهی است که بخصوص به عنوان ادویه معطر از زمانهای قدیم مورد توجه بشرها بوده ودر عهد باستان در جوامع پیشرفته آن روز به عناون بخور های معطر و تصفیه کننده بخصوص در معابد به کار می رفته است. برگهای آویش سنبل شجاعت و تهور و رشادت بوده است.در یونان قدیم یعنی در روزگاران قبل از میلاد مسیح مرسوم بوده است اگر می خواسته اند شجاعت و رشادت مردی را تحسین کنند و از او تعریف نمایند می گفتند که او عطر حاشا دارد و بوی آویشن می دهد در اساطیر کهن مسیحیان آمده است که در علوفه ای که برای تشک در رختخواب مریم عذرا و حصرت مسیح کودک بکار می رفته گیاه و علف معطر آویشن نیز وجود داشته است.
سربازان رومی رسم داشتند برای افزایش شجاعت و تهور در آب آویشن حمام کنند.(حمام آویشن برای تسکین درد مفاصل و کوفتگی عضلات و ایجاد فرح و تازه شدن و رفع خمیدگی مفید است برای این منظور ممکن است از جوشانده ی ۶در صد آویشم استفاده کرده وآن راداخل وان حمام ریخته مدتی در آن نشست .)رسم شناخت آویشن به عنوان سنبل شجاعت قرنهادر جوامع بشری حاکم بوده است به طوری که حتی در قرون وسطی در دوران شوالیه ها نیز هر وقت زنهای زیبایی ارو پا قصد تحسین معشوقهای شوالیه ی خود را به عنوان مرد شجاع داشتند رو بان های زیبایی که روی آن شکل گیاه آویشن برو دری می شده به آنها هدیه می دادند . 

منبع : http://www.pezeshkan.org/?p=18777

نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم آذر 1390ساعت 22:32 توسط مهدی ندری|

گشنیز                Coriander 

نام علمی    Coriangrum sativum 

مشخصات گیاه

 

گشنیز گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق مدیترانه است . در بیشتر نقاط ایران نیز می روید . از زمانهای قدیم وجود داشته و حتی مورد مصرف مصری ها بوده است.


 

بقراط این گیاه را می شناخته و برای درمان بیماریهای مختلف از آن استفاده می كرده است . در قرون وسطی ضعف جنسی را با گشنیز درمان می كردند .

گشنیز گیاهی است علفی و یكساله ، برنگ سبز كه ارتفاع آن تا 80 سانتیمتر نیز می رسد . برگهای آن به دو شكل ظاهر می شود آنهائی كه در قاعده ساقه وجود دارد بشكل دندانه دار و دیگری در طول ساقه كه باریك و نخی شكل می باشند .

قسمت مورد استفاده گیاه ،‌ساقه و برگ و میوه آن است . میوه گشنیز گرد و برنگ زرد می باشد . بوی تازه آن مطبوع نبوده و تقریبا بد بو است ولی بر اثر خشك شدن این بو از بین رفته و خوشبو می شود . حتی نام لاتین گشنیز از لغت یونانی Korio مشتق شده كه به معنی بد بو است .

 

تركیبات شیمیایی:

در یكصد گرم گشنیز مواد زیر وجود دارد

 

آب                    7/5 گرم

مواد چرب           15 گرم

سلولز                 38 گرم

اسانس               1 گرم

اسید اگزالیك        12 میلی گرم

كلسیم               170 میلی گرم

ویتامین آ             200 واحد

ویتامین ث           50 میلی گرم

 

مواد جرب گشنیز مركب از اسید اولئیك ، اسید پالمتیك ، اسید لینولئیك و اسید پتروسه لینیك است .

ذر برگهای خشك گشنیز مقدر زیادی ویتامین A,C   یافت می شود .

 

خواص داروئی:

خواص طبی گشنیز

گشنیز و تخم گشنیز از نظر طب قدیم ایران سرد و خشك است

خواص تخم گشنیز بقرا ر زیر است

1)تخم گشنیز را پودر كرده و با نسبت مساوی با شكر و یا عسل مخلوط كنید برای تقویت بدن بسیار مفید است

2)معده را تقویت می كند

3)خوذن تخم گشنیز با غذا به هضم غذا كمك می كند

4)ادرار آور است

5)قاعده آور است

6)كرم های معده و روده را از بین می برد

7)برای برطرف كردن تب تیفوئید مفید است

8)خاصیت ضد باكتری درد و بیماریهای عفونی روده را برطرف می كند

9)تب های نوبه ای را از بین می برد

10)برای نرم كردن سینه از جوشانده تخم گشنیز استفاده كنید

11)جوشانده تخم گشنیز خواب آور است

12)زكام را برطرف می كند

12)تخم گشنیز شیر را در مادران شیر ده زیاد می كند

13)برای تسكین درد دندان تخم گشنیز بجوید

14)تقویت كننده قلب است

15)جوشانده تخم گشنیز یا خوردن تخم گشنیز بوداده اسهال خونی را برطرف می كند


خواص برگ وساقه گشنیز

1)آّ گشنیز خواب آور است

2)مسكن و آرام كننده است

3)مسمومیت های حاصله از مواد پروتئینی را برطرف می كند

4)با غذا گشنیز بخورید تا از ترش شدن غذا جلوگیری كند

5)تشنگی را برطرف می كند

6)طحال را تمیز و تقویت می كند

7)برای فتق مفید است

8)برای برطرف كردن بوب بد دهان سوپ گشنیز بخورید

9)دل درد را برطرف می كند

طرز استفاده:

فرمول برطرف كردن بواسیر

حدود 10 گرم تخم گشنیز را در ماهی تابه ریخته و بو بدهید تا رنگ آن قهو ه ای شود سپس آنرا پودر كنید و با سركه و یا شراب مخلو ط  كرده و چند روز آنراب نوشید تا بواسیر از بین برود

برای برطرف كردن دندان درد

حدود 10 گرم تخم شگنیز را در چهار لیتر آب ریخته و بگذاریدبجوشد تا حجم آن به یك لیتر برسد آنرا كمی سرد كنید و در دهان مضمضه كنید تا درد دندان برطرف شود

 

برای شستن دهان و دندان

یك قاشق چایخوری پودر تخم گشنیز را در یك لیوان آّ ب جوش ریخته و بمدت 5 دقیقه دم كنید سپس آنرا برای شستن دهان ،‌دندان و گلو غرغره كنید

 

مضرات :

گشنیزاگر باندازه بكار رود هیج گونه ضرری ندارد ولی مصرف زیاد از حد آن تولید مستی توام با خستگی شدید می كند و گاهی به خوابی عمیق و گنگی و بی حسی منجر می شود .

نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم آذر 1390ساعت 22:30 توسط مهدی ندری|

رزماري (رومارن - اکليل کوهي)
رزماری گیاهی است چندساله و به فرم بوته ای که در تمامی فصل های سال سرسبز می باشد. برگهای باریک آن به صورت متقابل بر روی ساقه قرار می گیرند و گل های این گیاه به رنگ آبی مایل به بنفش می باشند. از خصوصیات این گیاه بوی فراوان برگ ها می باشد که آن را به عنوان یک گیاه معطر مشهور نموده است.


رزماری گیاهی است چندساله و به فرم بوته ای که در تمامی فصل های سال سرسبز می باشد. برگهای باریک آن به صورت متقابل بر روی ساقه قرار می گیرند و گل های این گیاه به رنگ آبی مایل به بنفش می باشند. از خصوصیات این گیاه بوی فراوان برگ ها می باشد که آن را به عنوان یک گیاه معطر مشهور نموده است.
گل های رزماری به رنگ آبی می باشد . رزماری دارای برگ باریک ، چرم مانند می باشد که سطح رویی برگ پر رنگ و زیر آن نرم و خاکستری می باشد .
 
نیازهای اکولوژیکی و پراکنش
رزماری گیاهی است مقاوم به سرما و شرایط خشکی و این خصوصیت ها سبب شده است که در اکثر مناطق قابل کشت باشد. رزماری بومی مناطق مدیترانه است و در اکثر مناطق کشورمان به صورت محدود یا وسیع کشت می گردد. رزماری در بسیاری از کشورهای اروپایی به صورت وسیع کشت می شود.
فرآوری
برگ های این گیاه دارای اسانس، تانن، فلاونوئیدها، ساپونین و آلکالوئید (رزماریسین) می باشند. اسانس این گیاه دارای اهمیت فراوانی است و کاربردهای فراوانی نیز دارد.
نکته : اندام دارویی را در رزماری برگ و سرشاخه های گلدار گیاه تشکیل می دهند .
ماده اصلی موجود در برگ و سرشاخه های گیاه رزماری را روغن فرار تشکیل می دهد .
ترکیبات عمده موجود در روغن فرار شامل :
1- بورنئول (Borneol)
2- سینئول (Cineol)
3- بورنیل استات (Bornil acetat )
4-  کامفر (Campher)
بسته به شرایط محیط و محل کشت گیاه میزان و درصد هر یک از این مواد متغیر می باشد .
سایر مواد موجود در برگ رزماری عبارتند از :
) Luteolinلوتئونلین(
) Genkwanixجنکوانین )
Rosmarinic acid (رزمارینیک اسید )
تانن ، رزین ، پاسونین ، چربی ، کربوهیدرات ، فیبر ، املاح و ویتامین ها .
دامنه انتشار
رزماری بومی حوزه مدیترانه می باشد و در این منطقه به صورت خودرو رشد می کند و پرورش آن در ایران در بیشتر نواحی انجام می شود مناطقی مانند تهران ، کرج ، سمنان ، اصفهان و دامغان و پرورش دهندگان عمده آن در دنیا کشورهای شمال آفریقا به خصوص مراکش و تونس و کشورهای جنوب اروپا مثل فرانسه و ایتالیا و ... می باشند .
سازگاری
رزماری در زمینهای آهکی ، سبک و آفتابگیر بخوبی رشد می کند – بافت خاک مناسب بافت لومی شنی و PH  مناسب 7 – 5/6 می باشد – مقاومت بالایی به شوری و خشکی دارد و شدت بتلای تابش را براحتی تحمل می کند .
در کل اقلیم مورد نیاز رزماری آفتاب کامل و زمستان بدون یخ زدگی و تابستان ملایم می باشد .
تکثیر
از طریق کاشت دانه های رسیده ، خوابانیدن و قلمه تکثیر می شود ، ولی بهترین روش کاشت قلمه زدن می باشد به اینصورت که در بهار یا پاییز سرشاخه های برگدار گیاه را در ماسه کاشته و در محل مناسبی نگهداری می کنند که پس از 2 الی 3 ماه قلمه ها ریشه دار شده و سپس آنها را به زمین اصلی منتقل می کنند . فاصله کاشت بوته ها در زمین 60 الی 100 سانتیمتر و تراکم بوته بین 10 تا 12 هزار بوته در هکتار می باشد . کاشت رزماری عمدتا به صورت جوی و پشته می باشد .
کود دهی
هنگام کاشت و پس از انجام شخم عمیق از کود حیوانی به میزان 10 الی 15 تن در هکتار و در طول فصل رشد از کود دامی یا کود کامل ( K ، P ، N ) در 2 الی 3 نوبت استفاده می شود که بین ردیف های کشت کود اضافه می شود .
دوره آبیاری بین 7 تا 10 روز می باشد .
آفات و بیماریها
آفات خاصی که بطور جدی به رزماری آسیب وارد کند وجود ندارد ولی رزماری به بیماری قارچی مبتلا می شود که مهمترین آن Rhizoctonia solan می باشد که با قارچ کش بنومیل یا مانکوزب قابل درمان می باشد

.
برداشت
برداشت زمانی انجام می شود که گیاه در حال گل دادن می باشد ،  گل ها در فروردین  تا اوایل خرداد ظاهر می شوند . به صورتی که سرشاخه ها به طول 35 – 30 سانتیمتر برداشت می شوند . معمولا برگها را پس از چیدن در سایه خشک می کنند و برای اسانس گیری اگر بخواهند اسانس بگیرند به سرعت به محل تقطیر و کارخانه فرآوری منتقل می کنند.
معمولا از هر 100 کیلوگرم سرشاخه گلدار 200 الی 600 گرم اسانس استخراج می شود که در عطرسازی ، تهیه صابون و فرآورده های زیبایی و ادکلن کاربرد دارد .
نکته : باید دقت کرد که گیاه سخت و چوبی نشود زیرا قسمت های چوبی در فرآیند اسانس گیری باعث تولید بوی نامطبوعی در اسانس می شود .
اسانس شامل : پنین سینوئیل – وبورنئول و کامفن می باشد .منبع: شرکت تعاونی متخصصین کشاورزی

 

نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم آذر 1390ساعت 12:16 توسط مهدی ندری|

شناخت گیاه بابا آدم

«باباآدم» مانع از رشد تومور می شودبابا آدم   Burdock

نام علمی   Arctium lappa 

مشخصات گیاه

بابا آدم كه فيل گوش و آراقيطون نيز ناميده مي شود گياهي است علفي و دوساله ذكه ارتفاع ساقه آن تا 1/5 متر مي رسد . اين گياه بحالت وحشي در دشت ها و نواحي معتدل و مرطوب و سايه در اروپا و آسيا مي رويد . ساقه آن كه شبيه پوست مار است پوشيده از كركهاي خشن و زبر مي باشد . برگهاي آن بسيار بزرگ و پهن بحالت افتاده بر روي ساقه قرار درد .

رنگ برگها در قسمت چسبيده به ساقه سبز  كم رنگ و هر چه بطرف انتهاي برگ نزديك تر مي شويم تيره تر مي شود .

ريشه گياه دراز ف دوكي شكل و مانند هويج بضخامت انگشت دست بوده وداراي مقدر زيادي كربنات پتاسيم و نيترات پتاسيم است . پوست ريشه بابا آدم قهوه لي ، مغز آن سفيد و طعم آن كمي شيرين است ولي بوي تهوع آوري درد .

ميوه آن پس از رسيدن بصورت فندقه اي با 3 يا 4 سطح و برنگ زرد حنايي ظاهر مي شود .

در انتهاي ميوه تارهاي زرد رنگي وجود دارد كه در موقع عبور گوسفندان و جانوران به پشم هاي آنها مي چسبد و موجب پخش تخم اين گياه به مناطق ديگر مي شود .

بابا آدم در بعضي از نقاط ايران بحالت وحشي مي رويد . از ريشه اين گياه استفاده طبي بعمل مي آيد پساز خارج كردن ريشه بابا آدم از خاك آنرا بخوبي شسته و به قطعات كوچك سه سانتيمتري تقسيم كرده و در اثر حرارت خورشيد يا در كوره هاي مخصوصي خشك مي كنند .

تركيبات شيميايي:

ريشه بابا آدم داراي ماده اي بنام اينولين Inulin ، روغن فرار ، تانن ، رزين ، قند ، آهن ، كلسيم و ويتامين C مي باشد . دانه بابا آدم داراي روغني است برنگ زرد و طعم تلخ اسيد لينولئيك و اسيد اولئيك است .

خواص داروئي:

از نظر طب قديم ايران ريشه بابا آدم سرد و خشك است .

1) بهترين تصفيه كننده خون است و خون را تميز كرده و سموم را از بدن خارج مي كند .

2)جوشهاي صورت و كورك را برطرف مي كند .

3)ادرار آور و معرق است .

4)سيستم لنف بدن را تميز مي كند .

5)بيماريهاي پوستي نظير اگزما ، گل مژه و زخم ها را برطرف مي كند .

6)تورم را از بين ميبرد .

7) تقويت كننده بدن است .

8)جوشانده برگهاي بابا آدم را در معالجه سرگيجه و رماتيسم بكار مي برند .

9)براي تنظيم قند خون و معالجه بيماري قند از جوشانده برگهاي بابا آدم بمقدر سه فنجان در روز استفاده كنيد

10)براي معالجه سرخك ، برگهاي بابا آدم را با كمي شكر بجوشانيد و به مريض بدهيد .

11)جوشانده تخم بابا آدم ضد عفوني كننده است .

12)تخم بابا آدم ضد كرم معده و روده است .

13)در ناراحتي هاي ريوي و گلو درد از جوشانده تخم بابا آدم استفاده كنيد .

14)در معالجه ذات الريه بكار مي رود .

15)ريشه بابا آدم در برطرف كردن سرمخوردگي موثر است .

16)تب حاصل از بيماري مخملك را برطرف مي كند.

17)در معالجه يبوست موثر است .

18)بعنوان ضد سم در هنگام نيش زدن جانوران سمي استفاده مي شود.

19) براي معالجه كچلي برگ بابا آدم را دم كرده و روي پوست سر بماليد .

20)براي معالجه زخم ها و التيام جراحات ، جوشانده برگ بابا آدم را با مقدر مساوي روغن زيتون مخلوط كرده و روي زخم ها و جراحات بماليد .

21) ريشه بابا آدم علاج كم خوني و رنگ پريدگي است زيرا داراي مقدر زيادي آهن است .

22)براي معالجه رماتيسم و آرتروز مفيد است .

23) نقرس را برطرف مي كند .

24)در معالجه بيماريهاي عفوني موثر است .

25)درد سياتيك را آرام مي كند .

26)در برطرف كردن كمر درد موثر است .

27)آب آوردن بدن را درمان مي كند .

28) هضم غذا را تسريع مي كند .

29)ورم كليه را دفع مي كند .

30)آنهائيكه ميل زيادي بخوردن شيريني و شكر دارند اگر صبح ناشتا از دم كرده اين گياه بنوشيد بزودي اين عادت رفع خواهد شد .

31)كسانيكه ميخواهند قهوه را ترك كنند مي توانند ريشه بابا آدم را با مقدر اين مخلوط را حتي مي توان از فروشگاههاي گياهان دارويي و يا برخي از داروخانه ها ابتياع كرد.

32)كهير را برطرف مي كند.

33)ريشه بابا آدم را له كرده و يا بجوشانيد و آنرا روي كورك و يا اگزما بماليد تا آنرا برطرف كند .

34) براي جلوگيري از ريزش مو و تقويت آن جوشانده غليظ ريشه بابا آدم را به سر ماليد .

35)براي برطرف كردن سوزش و درد گزيدگي زنبور با حشرات برگ بابا آدم را له كرده و به محل گزيدگي بماليد .

در صورت پيدا نكردن ، گياه بابا آدم مي توانيد تنطور آنرا از فروشگاههاي گياهان دارويي و يا برخي از داروخانه ها خريدري كنيد . مقدر مصرف تنطور آن 10-20 قطره و سه بار در روز است

طرز استفاده:

دم كرده ريشه بابا آدم : مقدر 50 گرم ريشه بابا آدم را در يك ليتر آب جوش ريخته و بمدت 20 دقيقه دم كنيد .

جوشانده ريشه بابا آدم : مقدر 80 گرم ريشه بابا آدم را در يك ليتر آب جوش ريخته و بگذاريد بمدت 10 دقيقه بآرامي بجوشد .

تنطور بابا آدم : اين تنطور را مي توان از فروشگاههاي گياهان دارويي و يا برخي از داروخانه ها Store خريدري كنيد .

دم كرده ريشه بابا آدم و شيرين بيان : 30 گرم ريشه باباآدم را با مقدر مساوي آن شيرين بيان در يك ليتر آب جوش ريخته و بمدت نيم ساعت دم كنيد . اين دم كرده تصفيه كننده خون است . براي اين منظور از اين دم كرده بمقدر سه فنجان در روز بنوشيد .

مضرات :

مضرات خاصي گفته نشده است .

نوشته شده در جمعه یازدهم آذر 1390ساعت 10:42 توسط مهدی ندری|

 
cid:002001ca98c2$7845fb10$592d9b9b@azarab.com
 
cid:002101ca98c2$7845fb10$592d9b9b@azarab.com
 
cid:002201ca98c2$7845fb10$592d9b9b@azarab.com
 
cid:002301ca98c2$7845fb10$592d9b9b@azarab.com
 
cid:002401ca98c2$7845fb10$592d9b9b@azarab.com
 
cid:002501ca98c2$7845fb10$592d9b9b@azarab.com
 
cid:002601ca98c2$7845fb10$592d9b9b@azarab.com
 
cid:002701ca98c2$7845fb10$592d9b9b@azarab.com
 
cid:002801ca98c2$7845fb10$592d9b9b@azarab.com
 
 
 
این عکس های زیبا  مربوط به مزرعه ی اسطوخودوس است
 
اسطوخودوس از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است .
1)براي رفع خستگي و آرامش چند قطره روغن اسطوخودوس را در وان آب گرم ريخته و براي مدت يكربع ساعت در آن دراز بكشيد .
2)گرفتگي ها را باز مي كند .
3)مقوي معده است .
4)ادرار آور مي باشد .
5)معرق است و تب را پائين مي آورد .
6)صفرا بر بوده و كبد را بكار مي اندازد و بيماري هاي كبدي را برطرف مي كند .
7) ضد تشنج است .
8)براي تقويت عمومي بدن خوب است .
9)كرم هاي معده و روده را از بين مي برد .
10)بيماري هاي سينه و سرفه را برطرف مي كند .
11)در معالجه زكام موثر است .
12)از آن مي توان بعنوان مسهل و تميز كننده استفاده كرد.
13)براي رفع بيماريهاي مجاري و ادرار مفيد است .
14)براي برطرف كردن رعشه و سرگيجه حدود 5 گرم از پودر آنرا با عسل مخلوط كرده و هر شب بخوريد .
15)براي رفع فراموشي و تقويت حافظه از دم كرده اسطوخودوس استفاده كنيد .
16)براي رفع بيخوابي يك قطره از روغن اسطوخودوس را روي يك تكه پنبه بچكانيد و آنرا داخل بالش خود قرار دهيد خواب مطبوعي براي شما مي آورد .
17)براي برطرف كردن غم و اندوه هر روز دم كرده اسطوخودوس بنوشيد .
18)اگر دست و پاي شما خواب مي رود از اين گياه استفاده كنيد .
19)براي پيشگيري از آب آوردن بدن دم كرده اسطوخودوس بنوشيد .
20)زردي را برطرف مي كند .
21)براي رفع حالت تهوع و سرگيجه مفيد است .
22)سردرد و سردردهاي يكطرفه را درمان مي كند .
23)براي معالجه ضعف اعصاب مفيد است .
24)طپش قلب را از بين مي برد .
 25) آسم را برطرف مي كند .
26)براي رفع ترشحات زنانه مي توانيد از اين گياه استفاده كنيد .
27)براي برطرف كرده سوء هاضمه يك قطره اسانس اسطوخودوس را در يك ليوان آب نيم گرم ريخته و يا يك فنجان از دم كرده آن را بنوشيد .
28)اسطوخودوس درمان كنده رماتيسم ، آرتروز و نقرس است . براي اين منظور كمپرس آنرا بر روي عضو مورد نظر بگذاريد و يا اينكه 2 قطره روغن آنرا با يك قاشق روغن بادام و يا روغن زيتون مخلوط كرده و عضو دردناك را با آن ماساژ دهيد .
29)زخم هاي كهنه را با ماليدن اسانس اسطوخودوس كه در الكل حل كرده ايد برطرف كنيد .
30)براي درمان بيماريهاي ريوي 2 تا 3 قطره روغن اسطوخودوس را با يك قاشق غذا خوري روغن بادام و يا روغن زيتون مخلوط كرده و سينه و پشت بيمار را ماساژ دهيد .
31) ماليدن پماد اسطوخودوس زخم ها را ضد عفوني كرده و التيام مي بخشد .
32)براي برطرف كردن بوهاي نامتناسب در منزل چند قطره روغن اسطوخودوس را در آب ريخته و بگذاريد به آرامي بجوشد عطر مطبوعي را در هوا پخش مي كند .
33)براي رفع بيخوابي يك قاشق چايخوري پودر اسطوخودوس را با يك قاشق چايخوري پودر سنبل الطيب مخلوط كرده و در يك ليوان آبجوش ريخته و بمدت 10 دقيقه دم كنيد . اين دم كرده را يكساعت قبل از رفتن برختخواب ميل كنيد تا بيخوابي شما برطرف شود .
حال تصور کنید دارید از میان يکي از این مزرعه ها عبور می کنيد. نسيم خنک به صورتتان می خورد و بوی اسطوخودوس و خاصيت آرام بخشش از یک سو و این مناظر زیبا با آن رنگ های دلفریب از سوی دیگر همه نگراني ها و اضطراب ها را در شما از بین برده و آرامش را با رنگ ارغوانيش برایتان به ارمغان می اورد
نوشته شده در سه شنبه هشتم آذر 1390ساعت 14:43 توسط مهدی ندری|

 
پرورش رزماری - Rosmarinus officinalis
رزماری گیاهی چند ساله از خانواده نعنائيان، به فرم درختچه‌اي و هميشه سبز است. ارتفاع آن به نيم تا يك متر مي‎رسد. گلهاي آن به رنگ آبي (يا سوسني) روي ساقه اصلي و در كنار برگها ظاهر مي‌شوند؛ اين گلها در فروردين تا اوايل خرداد ظاهر مي‌شود و پس از آن رشد رويش آغاز مي‌شود.

تركيبات شيميائي: حاوي كامفور، سينئول، آلكالوئيد، ساپونين و تانن است.

خواص درماني:
ضد نفخ، ضد عفوني كننده، سبب افزايش ترشحات شيره گوارشي و صفرا مي‌شود. رزماری (اکلیل کوهی) مدر مي‌باشد. اكثر گياهان دارويي از خانواده نعنائيان مي‌باشند. خانواده نعنائيان همه طبيعت گرم دارند. از اين گياه براي درمان روماتيسم و ميگرن استفاده مي‌شود و هم چنين اين گياه باعث افزايش گردش خون در سطح بدن مي‌شود. براي جلوگيري از ريزش مو و درمان كم مويي مصرف مي‌شود.
مصرف زياد آن براي خانم‌هاي باردار مضر مي‌باشد. در تهيه ادكلن و خوشبو كننده در شامپوها، كرم‌ها و صابون و لوازم آرايشي و بهداشتي مصرف مي‌شود.

سازگاري:
اين گياه در زمينهاي آهكي سبك و آفتابگير بخوبي رشد مي‌كند. معمولاً از اين گياه بعنوان پرچين هميشه سبز در باغات استفاده مي‌شود. گياه رزماري مقاومت بالايي به خشكي و شوري دارد (بيشتر از اسطوخودوس) و شدت بالاي تابش خورشيد را بخوبي تحمل مي‌كند. از اين گياه در فضاي سبز استفاده مي‌شود.

تكثير و كاشت:
از طريق كاشت دانه‌هاي رسيده، قلمه زدن و خوابانيدن تكثير مي‌شود. بهترين روش تكثير اين گياه قلمه است. بدين طريق كه در بهار يا پائيز سر شاخه‌هاي اين گياه را در ماسه كاشته و در محل مناسبي نگهداري مي‌كنند كه پس از 2 الي 3 ماه قلمه‌ها ريشه‌دار شده و سپس آنها را به محل اصلي منتقل مي‌كنند. معمولاً فاصله كاشت بوته‌ها 70 الي 100 سانتي متر است و تراكم كشت آن در هكتار 10000 الي 12000 بوته در هكتار است.

براي كاشت اين گياه در زمين در پائيز شخم عميقي زده مي‌شود و كود حيواني و شيميايي بر حسب نياز با توجه به توصيه آزمايشگاه داده مي‌شود. روي اين گياه آفت و يا بيماري خاصي مشاهده نمي‌شود و حتي در زمينهاي آلوده به نماتد بخوبي رشد مي‌كند و محصول مي‌دهد (همچنين اسطوخودوس).

كوددهي:
در پائيز هر سال با استفاده از كودهاي حيواني به ميزان 10 الي 15 تن در هكتار انجام مي‌شود كه بين رديف‌هاي كشت كودها به خاك داده مي‌شود و در فصل رشد تنها از كودهاي ازتي و يا كود كامل (تمام عناصر) جهت تكميل عناصر غذايي مورد نياز گياه در 2 الي 3 نوبت استفاده مي‌شود. معمولاً مزارع اسطوخودوس و رزماري بصورت جوي و پشته مي‌باشد كه معمولاً بوته‌ها روي پشته‌ها كاشته مي‌شود. براي آبياري در جويها آب مي‎اندازند كه به بوته‌ها آب نرسد. ماكزيمم نقطه آب را در جويها داغ آب گويند. كود شيميائي و حيواني را در جويها مي‌ريزند.

برداشت محصول:
بهره برداري از اين گياه معمولاً از سال دوم آغاز مي‌شود و هنگامي برداشت انجام مي‌شود كه گياه در حال گل دادن است. بايستي توجه داشت كه سيستم هرس رزماري مانند اسطوخودوس است تا ساقه‌هاي زيادي توليد شده و موجب پر پشت شدن گياه شود. معمولاً برگها را پس از چيدن در سايه خشك مي‌كنند و اگر بخواهند از برگها اسانس بگيرند بايستي محصول برداشت شده را بلافاصله به محل تقطير يا كارخانه فرآوري حمل نمود. معمولاً از هر 100 كيلو گرم سرشاخه گلدار 100 الي 200 گرم اسانس استخراج مي‌شود كه از اين اسانس در عطر سازي، تهيه صابون، ادكلن و فرآورده‌هاي زيبايي استفاده مي‌شود.


فهرست منابع:
1- آزادبخت، محمد- رده بندي گياهان داروئي - انتشارات تیمورزاده، 1378
2- اميدبيگي، رضا - رهيافتهاي توليد و فرآوري گياهان داروئي - (جلد1و 2 و 3)، به‎نشر، 1380.
3- جعفرنیا، ساسان و همکاران – پرورش گیاهان دارویی و معطر – انتشارات سخن گستر، 1388.
4- حاجی آخوندي، عباس و بلیغ، ناصر- راهنماي كاربردي گياهان داروئي، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی، 1381.
5- زرگري، علی - گیاهان دارویی (مجموعه 5 جلد) - انتشارات دانشگاه تهران، 1372
6- صمصام شریعتی، هادی - پرورش و تکثیر گیاهان دارویی- انتشارات مانی، 1382
7- یزدانی، داراب - کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی - پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، 1383.

 

نوشته شده در شنبه پنجم آذر 1390ساعت 12:9 توسط مهدی ندری|

خلاصه

این تحقیق مطالعاتی با هدف شناخت بهترین روش کشت جهت افزایش تولید در هکتار و نیز نحوه تکثیر قلمه به روشهای مختلف که در ایستگاه گیاهان دارویی مرکز آموزش جهاد کشاورزی سمنان در فاصله سالهای 1379 تا 1382 انجام شد. نتایج نشان داد که نحوه کشت و تولید وتکثیر این گیاه نباید با استفاده ازروشهای منابع موجودانجام شود بلکه باید با توجه به شرایط هر منطقه و با بررسی های مختلف انجام شود تا به بهترین عملکرد در هکتار رسید.ما نتیجه گرفتیم که بهترین شیوه کشت گیاه رزماری برای منطقه سمنان در سال اول در داخل جوی ها وبه فاصله 80*80 سانتیمتر می باشد که با توجه به کاشت تعداد بیشتر قلمه ها میزان تولید در هکتار تا 5/1 برابرافزایش یافت.
واژه های کلیدی : کشت ، رزماری ،سمنان .
 

مقدمه

کاشت صحیح گیاهان دارویی و محصولات فرعی و فراورده های آنها مستلزم تحقیق و کاربرد روش صحیح و علمی است. چنانچه در کشت و تکثیر گیاهان دارویی بخواهیم با استفاده از منابع موجود و یا اطلاعات جمع آوری شده از کشورهای مختلف عمل نماییم هرگز بهره برداری مناسب از محصول مورد نظر و همچنین از فراورده های آن نخواهیم داشت زیرا شرایط اکولوژیک مناطق مختلف متفاوت بوده و همچنین نوع زمین مورد کشت، نحوه آبیاری ـ نوع آب آبیاری و موارد مشابه دیگر در تولید محصول و نیز فراورده های حاصل از آن نیز موثر خواهد بود لذا جهت تولید و کشت صحیح یک گیاه دارویی باید در هر منطقه شرایط صحیح و مناسب آن بررسی و سپس با توجه به شرایط موجود اقدام به کشت و تکثیر آن نمود.در این مطالعه که در راستای تولید گیاه(ماده اولیه) برای پایلوت اسانس گیری و عرق گیری گیاهان دارویی در مرکز آموزش جهاد کشاورزی سمنان بر روی گیاه رزماری انجام گرفته است موضوعات مورد بررسی بر روی نحوه کشت ـ نحوه تکثیر قلمه ـ نحوه برداشت ـ زمان برداشت میزان تولید و موارد دیگر می باشد که به شرح ذیل می آید.
 

مواد و روشها

مرکز آموزش جهاد کشاورزی سمنان پس از راه اندازی پایلوت اسانس گیری و عرق گیری گیاهان دارویی جهت آشنایی دانشجویان با کارهای عملی و کار با دستگاههای صنعتی اسانس گیری و عرق گیری به منظور تامین مواد اولیه پایلوت اسانس گیری خود اقدام به کشت گیاه رزماری (الکیل کوهی) به وسعت 2/1 هکتار (قطعه اول) نمود که تاریخ اولین کشت در 15/2 /79 با استفاده از گیاهان گلدانی بود که قطعه زمین مورد نظر به صورت جوی و پشته آماده گردید فاصله ردیف های کشت 120cm ودر روی ردیف 50 cmدر نظر گرفته شد و به تعداد حدود 18000 گلدان کشت گردید.(در 2/1 هکتار) زمین کشت شده در نیمه اول سال هر 7 روز یک بار و در نیمه دوم سال با توجه به بارندگی هر 25-20 روز یکبارآبیاری گردید اولین برداشت محصول در اوایل خرداد ماه 80 صورت گرفت.
همچنین دومین برداشت محصول در سال81 همزمان با گلدهی آغاز گردید که گیاهان به طور پیوسته روزانه تراشیده شده و در پایلوت اسانس گیری مورد نظر اسانس گیری شدند از زمان اولین کشت رزماری های مورد نظر موارد و پارامترهای زیادی مورد بررسی و اندازه گیری قرار گرفتند که نتایج حاصل در بخش نتایج و بحث آمده است و کلیه نتایج بدست آمده در مزارع جدید رعایت گردید.
نحوه مبارزه با علف های هرز در مزرعه موجود با استفاده از کلتیواتور بطریق مکانیکی پس از برداشت محصول بوده است که علف های ریشه کن شده توسط کارگر جمع آوری گردیدهمچنین در کل مراحل رشد از هیچ کود شیمیایی استفاده نگردید و فقط از کود مرغی بصورت سرک استفاده گردیده است.
در تکثیر قلمه های رزماری از شاسی استفاده گردید(در مرحله اول) که شاسی مورد نظر از سطح زمین یک متر عمق داشت که در کف شاسی 50 cm ماسه بادی ریخته شده بود و سقف شاسی با پلاستیک پوشانده گردید . دراین روش تکثیر قلمه ها در 15 آبان درشاسی کشت شد ودر اسفند ماه به زمین اصلی انتقال داده شدند. در هر متر مربع شاسی حدود 800 قلمه تولید گردید که موفقیت کل قلمه های تولید شده 90 درصد بود.
در سالهای بعد بدون پوشاندن سقف شاسی در اوایل فروردین قلمه ها در شاسی زده شد و در اسفند ماه همان سال مورد استفاده قرار گرفت که موفقیت تولید این قلمه ها نیز 90 درصد بوده است.
نوع سوم تکثیر قلمه های رزماری، کشت مستقیم قلمه ها در زمین معمولی که حدود 20 cm از ماسه بادی پوشانده شده بوداجرا گردید که موفقیت این نوع تکثیر نیز حدود 90 درصد بود .
 

نتایج و بحث

نتایج این پژوهش نشان داد که با بررسی های به عمل آمده در نحوه کشت رزماری در قطعه اول، فاصله ردیف ها زیاد در نظر گرفته شده بود و به همین خاطر فاصله ردیف ها در کشت قطعه دوم وقطعات سالهای بعد به 80cm کاهش داده شد که به این صورت تعداد قلمه های ریشه دار کشت شده در یک هکتار از زمین حدود 22000 قلمه رسید. همچنین در کشت قطعه اول گلدانها بر روی پشته ردیف ها کاشته شد که به علت گرمای هوا و کافی نبودن رطوبت حدود 1500 گلدان خشک گردید لذا در قطعه دوم و قطعات دیگر قلمه های ریشه دار با این که به صورت گلدانی نبودند داخل جوی ها کشت شده که بعلت رطوبت بیشتر تعدادسبز شدن قلمه ها افزایش پیدا کرده و در سال دوم جای جو و پشته در زمین جابجا گردید در برداشت سال اول که همزمان با گلدهی گیاه انجام گرفت میزان تولید گیاه حدود 12 تن و در برداشت سال دوم به 40 تن رسید در(2/1 هکتار) که با توجه به اینکه تعداد قلمه های کشت شده در قطعه دوم افزایش داده شد میزان تولید در یک هکتار در سال اول حدود 15 تن و در سال دوم حدود 50 تن رسید. یعنی با تغییر فاصله کشت تولید حدود 5/1 برابر افزایش پیدا کرده است .
همچنین در خصوص آفت گیاه رزماری از زمان کشت تا بحال هیچ آفت خاصی بر روی این گیاه مشاهده نگردیده است ولی در بعضی ازمواقع بوته ها دچار بیماری قارچی شدند.

منبع : http://sasandana.persianblog.ir/post/50

نوشته شده در شنبه پنجم آذر 1390ساعت 11:59 توسط مهدی ندری|

دبير ستاد توسعه علوم و فناوري گياهان دارويي و طب ايراني معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري گفت: مواد موثر در گياهان دارويي کشور3 تا 5 برابر گیاهان مشابه در اروپاست.

 

دكتر محمدحسن عصاره در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر ارتباطات و اطلاع‌رساني معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري در خصوص لزوم تشكيل ستادهاي توسعه فناوري به وي‍ژه ستاد گياهان دارويي اظهار داشت:‌ در سال‌هاي اخير ميزان داروهايي كه از تركيب‌هاي شيميايي ساخته مي‌شود رو به افزايش است.

دبير ستاد توسعه علوم و فناوري گياهان دارويي و طب ايراني معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري با اشاره به این که داروهای شیمیایی در تسكين آلام و بيماري ها موثر هستند، تصريح كرد: با اين وجود تحقيقات نشان داده است كه اين داروها عموما داراي عوارض جانبي بسياري هستند، لذا تجويز و استفاده از داروهای جدید گیاهی ضرورت پيدا كرده است، چراكه طيف بيماري‌ها رو به گسترش است و در نتيجه بايد داروهاي مورد استفاده هم متناسب با آنها به روز شود.

رئيس سابق موسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع كشور خاطرنشان كرد: بايد توجه داشت كه برخي از داروهاي شيميايي كه اخيرا استفاده مي‌شود، نيز داراي تركيباتي از مواد طبيعي گياهي هستند. به عبارت ديگر تحقيقات نشان داده است كه داروهايی که ترکیبات آنها فقط شيميايي است عوارضی را در مصرف کنندگان ایجاد می‌کند، بر این اساس شركت‌هاي داروسازي به سمت توليد و استفاده از داروهاي تركيبي حركت كرده‌اند؛ داروهايي كه يك يا چند ماده طبيعي براي كاهش عوارض جانبي از آنها استخراج مي شود.

دكتر عصاره با تاكيد بر بالابودن هزينه درمان با داروهاي شيميايي يادآور شد: علاوه بر موارد ياد شده، خرید داروهای شيميايي هزينه‌هاي زيادي را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند، بنابراين بايد به دنبال راه‌هاي سريع‌تر، كم هزينه‌تر و مبتني بر دانش چندهزار ساله بومي باشیم كه آزمايش خود را پس داده‌اند. بر این اساس باید از گياهان دارويي به عنوان سيستم درماني مكمل سلامت محور در كنار داروهاي شيميايي استفاده كرد.

8 هزار گونه گياهي در ايران شناخته شده است

دبير ستاد نوسعه علوم و فناوري گياهان دارويي و طب ايراني معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري با اشاره به وضعيت كشور از نظر شرايط اقليمي و رويش گياهان گفت: فلات ايران داراي تنوع آب و هوايي متنوعي است، از 13 اقليمي كه در دنيا شناخته شده است، 11 اقليم را در ايران داريم؛  بنابراين داراي شرايط آب و هوايي بسيار خوبي هستيم خاك ايران از نظر برخي از مواد طبيعي، خاكي غني است و قابليت‌هاي بسيار خوبي براي رويش گونه‌هاي گياهي را دارد.

دکتر عصاره ادامه داد: در ايران تاكنون حدود 8 هزار گونه گياهي را شناسایی کرده‌ایم كه تنوع آنها 2.5 برابر گیاهان در كل قاره اروپاست.

مواد موثر در گیاهان دارویی ایران 5 برابرمشابه اروپایی است

دبير ستاد توسعه علوم و فناوري گياهان دارويي و طب ايراني معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري تصریح کرد: از نظر ميزان مواد موثر به دليل وضعيت آب هوايي، نوع خاك و ميزان گرماي هوا، مواد موثر در گياهان دارويي اين سرزمين ايجاد مي شود، 3 تا 5 برابر گیاهان مشابه در رويشگاه‌هاي قاره سبز اروپاست.

دكتر عصاره با بیان این مطلب که طب سنتی ميراث گران بها و غني در کشور ما است، اظهار داشت: ما در كشور پشتوانه‌اي به وسعت چندين هزار جلد كتاب داریم که از فرهيختگان اين سرزمين به یادگار مانده و داراي هزاران نسخه تجويزي از گیاهان دارویی است. از این نسخه‌ها قرن‌ها در امر سلامت و درمان مردم استفاده شده است.

دبير ستاد توسعه علوم و فناوري گياهان دارويي و طب سنتي خاطرنشان كرد: با توجه به متكي بودن ايران به درآمدهاي نفتي، گياهان دارويي مي‌توانند، بخشی ازدرآمدهای حاصل از صادرات را به خود اختصاص دهند، به عبارتی می‌توانند در حوزه‌هاي مختلف اعم از تامین مواد اوليه دارويي، آرايشي، بهداشتي، رنگ و طعم دهنده ها، عرقيات و غيره در اقتصاد ملي و صادرات نقش ایفا کنند.

 

 

نوشته شده در سه شنبه یکم آذر 1390ساعت 22:29 توسط مهدی ندری|

 

دبير انجمن توليدكنندگان داروهاي گياهي و گياهان دارويي، با بيان اين مطلب كه سهم استفاده از داروهاي گياهي در كشور، از 0.3 درصد در دو سال گذشته به 3 درصد رسيده است، گفت: در حال حاضر بيش از 40 داروي گياهي به خارج از كشور صادر مي شوند.

 

دكتر جعفر ميرفخرايي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، افزود: كارخانه‌هاي داروسازي ما در كشور، كارخانه‌هاي بسيار مجهز و پيشرفته‌اي هستند تا جايي كه با كارخانه‌هاي داروسازي برتر آمريكا و اروپا برابري مي‌كنند و برخي از محصولات ما را شايد دو يا سه كشور دنيا بيشتر نداشته باشند.

وي با بيان اين كه ما اكنون يك گام به جلو رفته و داروهاي بين‌المللي توليد مي‌كنيم، اظهار كرد: در حال حاضر بيش از 40 داروي گياهي توليد داخل را صادر مي‌كنيم. اين در حالي است كه سال گذشته بيش از 5 درصد افزايش صادرات داشته‌ايم.

دبيرانجمن توليدكنندگان داروهاي گياهي، ادامه داد: اين داروها به كشورهايي نظير جمهوري آذربايجان، روسيه، اوكراين، بلاروس، تاجيكستان و تركمنستان صادر مي شوند. اين داروها بيشتر در حوزه درمان بيماري‌هاي گوارشي و اعصاب و روان، داروهاي مسكن درد و پمادهاي سوختگي هستند. ضمن آن كه اسانس و گلاب هم جزو اقلام گياهي هستند كه صادر مي شوند.

وي ادامه داد: يكي از دلايل محدوديت صادرات داروهاي گياهي به اروپا، مقررات شديدي است كه براي ثبت دارو در اين كشورها وجود دارد و هزينه‌هاي گزافي را به منظور ثبت دارو مطالبه مي‌كنند.

ميرفخرايي در پاسخ به اين پرسش كه كارايي اين داروها تا چه حد اثبات شده است، گفت: وزارت بهداشت، نسبت به نوع كاربرد اين داروها سخت گيري مي‌كند و كاربرد اين داروها مورد آزمايش قرار مي‌گيرد.

وي درباره اقبال عموم از به كارگيري داروهاي گياهي نيز توضيح داد: در حال فرهنگ سازي و كار بر روي اين مسئله هستيم. داروهاي گياهي حتي در دانشگاههاي علوم پزشكي كشور نيز مهجور هستند. البته در چند سال اخير شاهد تاسيس دانشكده طب سنتي بوده‌ايم.

دبير انجمن توليدكننده داروهاي گياهي، افزود: ميزان مصرف داروهاي گياهي در كشور از 0.3 درصد در دو سال گذشته به 3 درصد رسيده است كه نشان دهنده اقدامات خوبي است كه در اين راستا صورت پذيرفته.

وي در پايان با بيان اين كه تاثيرگذاري داروهاي گياهي نسبت به داروهاي شيميايي، زمان بر است، گفت: اطباي جوان ما تمايل دارند با يك نسخه، وضعيت بيمار بهبود پيدا كند. در حالي كه اثرگذاري داروهاي گياهي در كوتاه مدت مشخص نمي‌شود. دانشگاه‌هاي علوم پزشكي ما بايد به داروهاي گياهي بها بدهند.

منبع خبر: ايسنا، كد خبر: 9007-21136

 

نوشته شده در سه شنبه یکم آذر 1390ساعت 22:28 توسط مهدی ندری|

معرفي نخستين جشنواره ملي و نمايشگاه گیاهان دارویی ، فرآورده‌های طبيعي و طب سنتي ايران

سرزمين ايران از نظر تنوع گياهي، به خصوص از منظر گياهان دارويي، جايگاه منحصر به فردي در جغرافياي گياهي جهان دارد. بر اساس نظر گياه‌شناسان و پژوهشگران علوم مرتبط منابع طبيعي، تعداد گونه‌هاي گياهي ايران در حدود 8000 گونه است و تحقيقات دانش‌پژوهان كشور نشان داده است كه از اين تعداد بيش از 2500 گونه داراي خواص دارويي، عطري، ادويه‌اي، آرايشي و بهداشتي، رنگ دهنده، طعم دهنده، مكمل غذايي، كنترل كننده حشرات و علف هرز و ساير موارد هستند. به‌علاوه، از تعداد كل گونه‌هاي شناخته شده، نزديك 1730 گونه به عنوان گياهان بومي ايران ( اندميك) مي‌باشند كه تنها در سرزمين ايران رويش كرده و به عنوان يك ظرفيت انحصاري در كشور محسوب مي‌شوند.

تاريخ طب ايران اسلامي، شاهد كوشش‌هاي غرورآفرين دانشمندان شهيري بوده كه تجربيات گرانقدر آن‌ها از ديرباز تاكنون در سراسر گيتي به فعاليت‌هاي علمي بشر الهام بخشيده است. بدليل وجود استعدادهای بالقوه و تنوع اقلیمی در کشور، بر ملت پاك نهاد اين مرز و بوم و مسئولین فرض است كه این ذخایر بجا مانده از نياكان و خاک پرگهر ایران را به عنوان ذخاير مفيد براي ملت بزرگ ايران زنده نگه دارند تا همواره در خاطر نسل‌هاي آينده باقي بماند. از طرف ديگر با توجه به رويكرد جهاني و ملي، حضور كليه ذينفعان در كنار هم يك وظيفه حاكميتي و مهم در دستيابي و مأموريت ستادهاي فناوري كشور است و تنها از طريق جشنواره‌ها و نمايشگاه‌ها بوده كه تعاملات و ديدارهاي چهره به چهره شكل مي‌گيرد.

در جهت حفظ این ارزش‌ها و ارتقاء آگاهی ملت عزیز و همچنین به منظور معرفي و قدرداني از تلاش‌هاي انجام شده پژوهشگران، زارعين،  پزشكان، دانشجويان، صنعتگران، صادركنندگان، تولید‌کنندگان و دیگر دست اندرکاران و متخصصین در عرصه گیاهان دارویی، داروهاي گياهي، فرآورده‌هاي طبيعي و طب سنتي ايران، ستاد توسعه پژوهش و کاربرد گیاهان دارویی و طب ایراني نخستين جشنواره ملي و نمايشگاه گیاهان دارویی ، فرآورده‌های طبيعي و طب سنتي ايران را در تاريخ 21 الي 24 خرداد ماه 1391با شعار "همراه با طبيعت، همگام با سلامت" برگزار خواهد نمود. اين جشنواره و نمايشگاه می­تواند نگرش‌های علمی و تجاری از یک سو و از سوی دیگر استعدادهای بالقوه، تنوع اقلیمی کشور و سرمایه­گذاری­های انجام گرفته توسط بخش خصوصی و دولتی و نيز توجه برنامه­ریزان اقتصادی کشور را جلب نموده واین ارتباطات مردمی حرکت گسترده­ مجامع علمی را به سوی گسترش فرهنگ، تولید و مصرف گیاهان دارویی و ترويج استفاده از طب ایرانی بعنوان روش‌هاي مكمل در طب را در راستای جهاد اقتصادی هدایت نماید.

اين جشنواره و نمايشگاه، علاوه بر پر رنگ نمودن نگرش‌های علمی و تجاری و نيز ايجاد محيطي فعال و آموزنده، با جلب توجه برنامه‌ریزان اقتصادی، كارآفرينان و صاحبان صنايع در کشور فرصتي استثنائي براي فعالين عرصه گياهان دارويي و طب ايراني ايجاد خواهد نمود. مخاطبين اين جشنواره بطور اعم عموم مردم و به طور اخص شركت‌ها و موسسات دولتي و خصوصي و كليه پژوهشگران و صاحبان صنايع و كارآفرينان در عرصه گياهان دارويي و طب سنتي ايران هستند

اهداف:

1. معرفي و تقدير از برگزيدگان در زمينه هاي توليد، صادرات، كار آفريني، تجاري سازي طرح‌هاي پژوهشي، فرهنگ سازي، فرآوري، بسته بندي، ارتقاء كمي-كيفي فرآورده‌ها و احياء ميراث پزشكي و طب سنتي ايران.

2. ارتقاء سطح دانش عمومي در زمينه كشت، اهلي كردن، استخراج مواد موثره، فرآوري، بسته بندي گياهان داروئي، طب سنتي و تهيه محصولات ارگانيك.

3. توسعه صنعت گياهان داروئي، ارائه روشهاي نوين و آخرين دستاوردها و پيشرفتهاي حاصله در زمينه‌هاي مختلف گياهان دارويي و فرآورده‌هاي طبيعي.

4. شناسايي ظرفيتهاي موجود در عرصه گياهان دارويي و طب ايراني و ارتقاي قابليتهاي عملي و تبديل آن به ثروت در راستاي جهاد اقتصادي.

5. معرفي فرآورده هاي مكمل و روشهاي مختلف طب سنتي به طريق علمي و كاربردي.

6. معرفي مواد آرايشي، بهداشتي، انواع عرقيات، انواع عطر و اسانس ومحصولات ارگانيك نظير زيتون، عسل، زرشك، عناب و زعفران به صورت بسته بندي ويژه و استاندارد.

7. اطلاع رساني مصرف صحيح گياهان داروئي، احياء سنتها و باورهاي طب ايراني و آشنايي با گياه درماني و روش استفاده از گياهان در طب سنتي با نگرش سلامت محوري.

 

منبع : http://www.chtm.isti.ir/jashnvare

 

نوشته شده در سه شنبه یکم آذر 1390ساعت 22:25 توسط مهدی ندری|


آخرين مطالب
» مقاله چاپ شده با همکاری اعضای شرکت زاگرس دارو
» خواص شاه پسند
» فلوس Cassia ( نام علمی ‍Cassia Fistula )
» Role of biotechnology in medicinal plants
» گل ختمی
» آشنایی با خواص دارویی گیاه آویشن
» آرتروهرب (پنجه شيطان)
» جو دو سر ، یولاف : L Avena Sativa
» پیاز عنصل ( Squill )
» خواص اسطوخودوس Lavandula

Design By : Pichak